• PARTNER SERWISUpartner serwisu

98 tys. szczepionek Johnson&Johnson dotarło w środę do Polski. To jednodawkowa szczepionka na COVID-19

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP16 czerwca 2021 14:50

Kolejna transza 98 tys. szczepionek Johnson&Johnson dotarła w środę do Polski. Poinformował o tym prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

W Polsce jest ponad 10,2 mln w pełni zaszczepionych osób. Fot. Shutterstock
  • Do Polski dotarło 98 tys. jednodawkowych szczepionek Johnson&Johnson
  • W najbliższych dniach do Polski dotrą szczepionki AstraZeneca
  • RARS czeka na potwierdzenie wielkości i terminu dostawy

Do Polski przybędą też szczepionki AstraZeneca

W najbliższych dniach mają też dotrzeć szczepionki firmy AstraZeneca. - Oczekujemy na przesłanie potwierdzenia przez producenta o dokładnym terminie i wielkości dostawy - dodał Kuczmierowski.

Szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia 2020 r. Zgodnie z danymi opublikowanymi na rządowych stronach w środę w Polsce wykonano dotąd 25 058 534 szczepień.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson jest ponad 10,2 mln osób.

Latem może zabraknąć szczepionek Pfizer

- Obecnie tygodniowo ok. 1,4 mln szczepionek przeznaczamy na pierwsze dawki. W związku z tym za trzy tygodnie właśnie ok. 1,4 mln szczepionek będziemy musieli zabezpieczyć na drugie dawki - podkreślił Kuczmierowski.

Preparaty innych firm mają docierać do Polski w takiej samej liczbie, jak do tej pory.

- Martwi nas, że w lipcu może być za mało szczepionek dla chętnych osób, a zależy nam, żeby proces szczepień przebiegał płynnie, tym bardziej, że są obawy przed kolejną, jesienną falą pandemii - powiedział Kuczmierowski.
Prezes RARS powiedział, że do końca czerwca proces szczepień realizowany jest bez zmian. W lipcu punkty szczepień będą musiały dostosować go do zmniejszonej liczby dostaw.

- Na początku roku były negocjowane dodatkowe umowy dotyczące preparatów Pfizer/BioNTech i zostały one zrealizowane w czerwcu. Podstawowa umowa opiewała na ok. 1,2-1,5 mln dawek, a dodatkowe porozumienia zwiększały tygodniowe transporty o 1 mln-  - wyjaśnił. Dodał, że producent informuje o liczbie dawek z miesięcznym wyprzedzeniem. - Liczyliśmy jednak, że jeszcze w lipcu dostawy będą większe, ale tak nie będzie - dodał.

Kuczmierowski zaznaczył, że Pfizer wywiązuje się z umów - w sumie do Polski ma dotrzeć ok. 50 mln dawek tego preparatu. Jednak będą one wynosić - jak zawarto w podstawowej umowie - właśnie 1,2-1,5 mln tygodniowo.

Prezes RARS mówi, że nie ma co liczyć na to, że w wakacje szczepienie będzie można wykonać bez kolejki. Zachęca do tego, by nie czekać z rejestracją na szczepienia, tylko wykonać je jeszcze w czerwcu, kiedy szczepionek jest więcej. - Później dostęp może być utrudniony - przewiduje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum