90 proc. mniej zgonów po trzech dawkach szczepionki wśród osób 50+. To nowy raport z Izraela

Autor: PAP • Źródło: PAP09 grudnia 2021 16:55

W przypadku przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, wśród osób po 50. roku życia notuje się o 90 proc. mniejszą śmiertelność. To nowe dane z Izraela.

90 proc. mniej zgonów po trzech dawkach szczepionki wśród osób 50+. To nowy raport z Izraela
Wśród badanych wystąpiło jedynie 65 zgonów z powodów związanych z COVID-19. Fot. Adobestock
  • Izrael. Wśród osób powyżej 50. roku życia, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki Pfizer, odnotowywano o 90 proc. mniej zgonów w związku z Covid-19 niż wśród innych grup.
  • To ustalenia na podstawie izraelskiego badania wykonanego przed wykryciem wariantu koronawirusa Omikron
  • W badaniu przeanalizowano dane 840 tys. osób

Koronawirus w Polsce: Czwarta fala zbiera śmiertelne żniwo. Dr Sutkowski: codziennie spadają 2-3 samoloty

Zaledwie 65 zgonów po trzeciej dawce

Autorzy badania przeanalizowali dane izraelskiej organizacji służby zdrowia Clalit, które dotyczyły 840 tys. osób. Okazało się, że w grupie ponad 758 tys. badanych, którzy otrzymali trzeci zastrzyk było jedynie 65 zgonów związanych z Covid-19. Wśród tych, którzy przyjęli dwie dawki zmarło 137 osób. Według naukowców wyniki "jednoznacznie" wskazują, jak istotna w chronieniu się przed wariantem Delta koronawirusa jest dodatkowa dawka szczepionki.

Wyniki badania opublikowano w "New England Journal of Medicine". Jego twórcy przekazali w oświadczeniu, że wersja poszerzona o dane dotyczące wariantu Omikron będzie dostępna "do marca".

Co z Omikronem?

Izrael był pierwszym krajem, który rozpoczął kampanię szczepienia dodatkową dawką szczepionki w związku z falą zakażeń wariantem Delta. Osoby w wieku 50 lat lub więcej kwalifikowały się do otrzymania trzeciego zastrzyku w sierpniu.

"The Times of Israel" zwrócił uwagę, że inne badanie, które przeprowadzono w laboratorium południowoafrykańskim, wykazało, że skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer spada w przypadku Omikrona, ale osoby, które zaszczepiły się Pfizerem lub przechorowały wcześniej Covid-19 były dobrze chronione. Nie było informacji o działaniu trzecich dawek, ponieważ nie są one jeszcze dostępne w RPA.

Zobacz też: Kraska: w Polsce nie było zgonu z powodu podania szczepionki

Obowiązkowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu

Naukowcy stworzyli mapę wariantów koronawirusa. To genomiczna mapa pandemii

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum