7 tys. osób zaszczepiło się pod kościołami w woj. śląskim

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP18 sierpnia 2021 08:49

W akcji "SzczepimySię" w parafiach w województwie śląskim szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło ponad 7 tys. osób. Zainteresowanie szczepieniami w mobilnych punktach jest umiarkowane.

7 tys. osób zaszczepiło się pod kościołami w woj. śląskim
Parafia w katowickich Panewnikach była jedną ze 150, w których można było się zaszczepić Fot. AdobeStock
  • W niedzielę (15 sierpnia) w blisko 150 parafiach w województwie śląskim uruchomiono tymczasowe punkty szczepień
  • Zainteresowanie akcją "Szczepimy Się" w parafiach było umiarkowane. Zaszczepiło się łącznie 7 137 osób
  • Dla porównania w pilotażowej akcji, która odbyła się 1 sierpnia w 12 parafiach szczepionkę przyjęło blisko 1,5 tys. mieszkańców Śląska

Szczepienia przy kościołach w woj. śląskim

Jak przypomnieli we wtorek przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, mieszkańcy mogli zaszczepić się przy swoich kościołach w prawie każdej ze 167 gmin województwa. Wszystko odbywało się w prosty sposób, bez wcześniejszych zapisów czy rejestracji.

- Bardzo dziękuję biskupom, proboszczom, samorządowcom, strażakom z OSP, zespołom szczepiennym oraz wszystkim pozostałym osobom, które wspomogły akcję. To dzięki naszym wspólnym działaniom udało się zorganizować tak duże przedsięwzięcie i uzyskać taki wynik - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Pamiętajmy, że tylko dzięki szczepieniom możemy uniknąć najgorszych skutków pandemii koronawirusa, dlatego chcemy być z punktami szczepień jak najbliżej mieszkańców regionu i cieszy nas każda kolejna zaszczepiona osoba - dodał.

Blisko 150 kościołów i 7000 osób zaszczepionych

Do akcji przyłączyło się prawie 150 kościołów z całego regionu. Punkty szczepień zorganizowane były przy współpracy z duchowieństwem i samorządami, a niektóre, jak na przykład w Czerwionce-Leszczynach, Kaniowie czy Lublińcu - również przy wsparciu strażaków z OSP.

Najwięcej mieszkańców - 169 - zaszczepiło się w ramach tej akcji w Jastrzębiu-Zdroju, a ponad 150 osób przyjęło szczepionkę przy kościołach w Bieruniu i Rudzie Śląskiej.

Mobilne punkty szczepień na Śląsku. Zainteresowanie szczepieniami spada

Aby ułatwić mieszkańcom zaszczepienie się, w każdy weekend w woj. śląskim czekają na nich ponadto mobilne punkty szczepień, które działają m.in. na rynkach, przy akwenach wodnych czy obiektach sportowych.

Jak wynika z danych rządu, w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 18,2 mln osób. Od grudnia ub.r., gdy w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, podano 35 474 489 dawek szczepionki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum