MZ/Rynek Zdrowia | 07-12-2017 12:10

7 grudnia Ogólnopolski Dzień Szczepień

W czwartek (7 grudnia) w związku z Ogólnopolskim Dniem Szczepień resort zdrowia przypomina, że "najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem ochrony przed chorobami zakaźnymi, powikłaniami związanymi z nimi, trwałym uszczerbkiem zdrowia lub śmiercią z ich powodu są szczepienia ochronne".

7 grudnia Ogólnopolski Dzień Szczepień. Fot. Archiwum

Resort wskazuje, że decyzje dotyczące szczepień podejmuje na podstawie wiarygodnych informacji, opartych na dowodach naukowych. Szczepionki zaś należą do najściślej kontrolowanej grupy produktów leczniczych dostępnych na rynku. Podlegają rygorystycznej kontroli w czasie ich rejestracji i cały czas są kontrolowane wszystkie serie szczepionek wprowadzanych na rynek - szczególnie pod względem występowania działań niepożądanych.

Eksperci oceniają, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepionkom - bez nich nie mieliby szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. To dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliony dzieci przeciw chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc.

Każdego roku na świecie jest podawanych około miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią 2-3 miliony osób. Dane epidemiologiczne są jednoznaczne - warto się zaszczepić, żeby uniknąć groźnej choroby zakaźnej i związanych z nią powikłań, które mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Szczepionki, które zapobiegają chorobom bakteryjnym, ograniczają również rozwój antybiotykoodporności u bakterii.

Więcej: www.mz.gov.pl