319 tys. Polaków zaszczepionych przeciw grypie. "Ta szczepionka jest bezpieczna"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 października 2022 00:56

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił, że wciąż są dostępne szczepienia przeciwko grypie.

319 tys. Polaków zaszczepionych przeciw grypie. "Ta szczepionka jest bezpieczna"
Wiceminister zdrowia podał statystyki dotyczące szczepień przeciw grypie. Fot. AdobeStock
  • Do tej pory zaszczepiło się 319 tysięcy Polaków, z czego 217 tysięcy to osoby powyżej 60 roku życia — powiedział w czwartek (13 października) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Wiceszef MZ podkreślił także, że w minionym roku dwukrotnie powiększyła się liczba osób zaszczepionych przeciw grypie — do blisko 8 proc.
  • Jak dodał, ponad 200 osób umiera rocznie w Polsce z powodu powikłań pogrypowych

Szczepienia przeciwko grypie

Wiceminister podczas rozmowy w TVP Info podkreślił, że w minionym roku niemal dwukrotnie powiększyła się liczba osób zaszczepionych przeciwko grypie. - Poprzednie lata to było około 4 procent, a miniony rok to już prawie 8 procent. To jest ciągle mało — skomentował.

Dodał, że w tym roku szczepienia przeciwko grypie są cały czas dostępne.- Na ten moment przeciwko grypie zaszczepiło się 319 tysięcy osób, z czego 217 tysięcy to osoby powyżej 60 roku życia. Potwierdza to, że seniorzy są najbardziej zdyscyplinowaną grupą i bardzo dobrze — powiedział.

Zdaniem ministra "to jest ten moment, kiedy powinniśmy się zaszczepić przeciwko grypie".

- Moi rodzice są już zaszczepieni, a są w wieku powyżej 80 roku życia. Także polecam osobom starszym, żeby nie bać się tej szczepionki. Ta szczepionka jest, tak jak i ta na koronawirusa, szczepionką bardzo przyjazną, sprawdzoną [...] a zabezpieczająca nas przed ciężkimi powikłaniami, na przykład kardiologicznymi — wyjaśnił.

Jak poinformował wiceminister, ponad 200 osób umiera rocznie w Polsce z powodu powikłań pogrypowych. - Myślę, że każdego zgonu spowodowanego tymi powikłaniami, można uniknąć — podsumował wiceminister Kraska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum