300 milionów dodatkowych dawek szczepionki. KE sfinalizowała umowę z Pfizer i BioNTech

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 20:01

Komisja Europejska przyjęła umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 milionów dawek ich szczepionki COVID-19 - powiedział w poniedziałek (8 lutego) rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker.

300 milionów dodatkowych dawek szczepionki. KE sfinalizowała umowę z Pfizer i BioNTech
Komisja Europejska zawarła druga umowa na dostawę szczepionek Pfizer i BioNTech. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jest to druga umowa na dostawę szczepionek z tymi firmami.

KE poinformowała w styczniu o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19.

75 mln dawek z tego zamówienia ma być dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale.

W ubiegłym roku KE podpisała umowę z Pfizer/BioNTech na dostawę 300 mln dawek, więc aneks do niej pozwoli krajom UE kupić 600 mln od obu firm.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Europejska Agencja Leków (EMA) przekazał, że szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. EMA zaleciła pozwolenie na dopuszczenie jej obrotu dla osób od 16. roku życia. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni.

Agencja poinformowała, że badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i nadwagą.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum