• PARTNER SERWISUpartner serwisu

30 euro kary za niedotrzymanie terminów szczepień? W Niemczech dyskutują na ten temat

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP05 lipca 2021 13:00

Kary pieniężne dla osób, które nie dotrzymują terminów szczepień? W Niemczech trwa dyskusja na ten temat. Pojawiają się też wezwania, by znieść wszelkie ograniczenia związane z pandemią Covid-19 dla osób w pełni zaszczepionych.

30 euro kary za nie dotrzymanie terminów szczepień? W Niemczech trwa dyskusj/Fot. Shutterstock
  • Dyskusję o karach za pominięcie szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczął prezes berlińskiego Czerwonego Krzyża Mario Czaja
  • Zaproponował niedawnym wywiadzie dla stacji RBB, aby ci, którzy nie odwołają umówionego drugiego terminu, tylko po prostu na szczepienie nie przyjdą, byli karani grzywną 25-30 euro
  • W Niemczej pojawiają się też wezwania, by znieść wszelkie ograniczenia związane z pandemią Covid-19 dla osób w pełni zaszczepionych

30 euro kary za nie dotrzymanie terminów szczepień?

Dyskusję o karach za pominięcie szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczął prezes berlińskiego Czerwonego Krzyża Mario Czaja.

Zaproponował niedawnym wywiadzie dla stacji RBB, aby ci, którzy nie odwołają umówionego drugiego terminu, tylko po prostu na szczepienie nie przyjdą, byli karani grzywną 25-30 euro.

W kraju związkowym Berlin od 5 do 10 proc. zarejestrowanych drugich szczepień zostało do tej pory pominiętych - wskazał Czaja.

- Byłoby dobrze, gdyby była kara dla tych, którzy nawet nie odwołają swojej wizyty - uważa ekspert ds. zdrowia z SPD Karl Lauterbach.

- Ludzie, którzy nie anulują wcześniejszej rejestracji, robią coś, co szkodzi kampanii szczepień i czasami prowadzi do tego, że musimy wyrzucać preparat - powiedział stacji WDR.

Czytaj również: Do września szczepienia na COVID-19 bezpłatne. Potem będą opłaty. Niedzielski: "Rozmawiamy na ten temat"

Nie ma zgody, czy karać czy nagradzać

Lider chadeckiej CDU i kandydat na kanclerza Armin Laschet jest przeciwny karom pieniężnym dla osób, które nie dotrzymują terminów szczepień bez ich odwołania. Solidarność nie może być wymuszana przez kary - wyjaśnił Laschet portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.

Niemiecki Czerwony Krzyż w Saksonii stawia na nagradzanie zamiast karania. Pracuje nad systemem bonusowym, który powinien pomóc w utrzymaniu wysokiego wskaźnika szczepień poprzez oferowanie zniżek na usługi lub produkty. Ponadto państwo oferuje obecnie spontaniczne szczepienia bez konieczności umawiania się na wizytę - pisze portal gazety "Frankfurter Rundschau".

Czytaj także: Opłaty za szczepienie na COVID-19? Dr Rajewski: "Nietrafiony pomysł, który wzmocni ruchy antyszczepionkowe"

Jest też pomysł, żeby znieść wszystkie ograniczenia dla zaszczepionych

Szef krajowego stowarzyszenia lekarzy ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego Andreas Gassen chce podnieść popularność szczepień wśród obywateli poprzez zniesienie wszelkich ograniczeń związanych z pandemią dla osób w pełni zaszczepionych.

"Niektórzy mogą się zastanawiać: po co mam się szczepić, znosić dwudniowe bóle głowy lub inne skutki uboczne szczepionki i robić coś dla odporności stadnej, jeśli muszę nosić maseczkę tylko dlatego, że 20-30 proc. ludzi odmawia (szczepień)" - powiedział Gassen w poniedziałek dziennikowi "Bild".

Do tej pory ok. 55,6 proc. Niemców zostało przynajmniej raz zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. 37,9 proc. ma pełną ochronę szczepionkową, ponieważ otrzymało dwa zastrzyki lub zostało zaszczepionych szczepionką jednorazową firmy Johnson & Johnson.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum