×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

3,7 mln zł odszkodowań za niepożądane działania szczepionek. W tym roku szersze działanie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek XZdrowia/RPP.GOV.PL08 marca 2023 05:30

- W 2022 roku przyznaliśmy świadczenia pieniężne dla 187 osób, łącznie na ponad 3,7 mln zł. Średnia wypłacona kwota to blisko 20 000 zł - Rzecznik Praw Pacjenta podsumował działalność Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych w pierwszym roku funkcjonowania tego nowego narzędzia wsparcia pacjentów.

3,7 mln zł odszkodowań za niepożądane działania szczepionek. W tym roku szersze działanie
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
 • Ukazało się pierwsze sprawozdanie Rzecznika z działalności Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych
 • W 2022 roku do Rzecznika wpłynęło 1426 wniosków dotyczących szczepień przeciw COVID-19
 • Osób w wieku 18-60 lat dotyczyło 52,5 proc. spraw, a osób w wieku powyżej 60 lat – 44,7 proc. Tylko 2,8 proc. wniosków odnosiło się do dzieci 18. roku życia - poinformował RPP

Fundusz Kompensacyjny: jak działał w 2022 roku?

- Włożyliśmy dużo wysiłku w to, by Fundusz Kompensacyjny działał jak najlepiej. Potwierdziło się, że jego powołanie było bardzo potrzebne. Od początku cieszy się on dużym zainteresowaniem. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci, którzy doznali szkody, otrzymują wymierną i szybką pomoc finansową – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Jak podano w  komunikacie, rzecznik wszczął 893 postępowania w sprawie przyznania świadczenia i aż 758 z nich zakończył przed końcem roku.

Natomiast odmawiał wszczęcia postępowania, gdy wniosek został wniesiony przez osobę nieuprawnioną, albo nie spełniał podstawowych wymogów ubiegania się o świadczenie. Łącznie Rzecznik rozpatrzył 1244 spraw, czyli 87,3 proc. wszystkich wniosków. Do rozpatrzenia w 2023 roku pozostały zatem 182 sprawy z roku ubiegłego.

- Spośród wydanych 758 decyzji niemal co czwarta (187) była pozytywna. W każdym postępowaniu opinię na podstawie zgromadzonej dokumentacji wydaje Zespół do spraw świadczeń, który składa się z lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny - informuje RPP.

Najczęstsze problemy zdrowotne

Prawie połowa decyzji pozytywnych (92) dotyczyła przypadków wstrząsu anafilaktycznego, który spowodował konieczność obserwacji pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym,  izbie przyjęć albo krótką hospitalizację. Pozostałe sprawy, w których pobyt w szpitalu trwał co najmniej 14 dni, dotyczyły najczęściej następujących problemów zdrowotnych:

 • zespół Guillain-Barré (26),
 • zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia (14),
 • zakrzepica z małopłytkowością (10),
 • zakrzepica naczyń żylnych mózgu lub zatok opony twardej (8),
 • małopłytkowość immunologiczna (6).

- W sprawach dotyczących wstrząsu anafilaktycznego świadczenia wynosiły od 3 do 15 tys. zł, a średnia przyznana kwota to 5 146 zł. W przypadku pozostałych działań niepożądanych świadczenia wynosiły od 10 do 100 tys. zł, a średnia kwota to 33 990 zł. Maksymalna kwota  w wysokości 100 tys. zł została przyznana 5 osobom. Łącznie Rzecznik przyznał 3 702 447,82 zł - czytamy w podsumowaniu działania Funduszu.

Niemal 90 proc. decyzji o przyznaniu świadczenia dotyczyła osób w wieku od 18 do 70 lat. Osób powyżej 70. roku życia dotyczyły tylko 4 sprawy zakończone przyznaniem świadczenia. Dzieci do 11. roku życia obejmowało tylko 5 złożonych wniosków, ale żaden z nich nie został rozpatrzony pozytywnie.

Z kolei w grupie wiekowej 12-17 lat Rzecznik wydał 16 pozytywnych decyzji. Dotyczyły one przypadków wstrząsu anafilaktycznego, zapalenia mięśnia sercowego, limfadenopatii oraz porażenia nerwu twarzowego.

Decyzje przyznające świadczenie dotyczyły szczepionek:

 • Comirnaty (firmy Pfizer/BioNTech) – 96,
 • Vaxzevria (AstraZeneca) – 52,
 • Jcovden (Janssen) – 29,
 • Spikevax (Moderna) – 10.

Fundusz Kompensacyjny: jak to działa?

Zgodnie z przepisami Rzecznik rozpatruje wnioski o świadczenia, które dotyczą działań niepożądanych przewidzianych odrębnie (w Charakterystyce Produktu Leczniczego) w stosunku do każdej ze szczepionek.

- Potrzeba dokonania zmian w tym zakresie jest cyklicznie oceniana przez Europejską Agencję Leków. Jeśli związek danej choroby ze szczepieniem zostanie w przyszłości potwierdzony, Rzecznik będzie mógł powrócić do już rozpatrzonych spraw i zmienić swoją decyzję. Z kolei osoby, które nie złożyły wcześniej wniosku, będą mogły w takim przypadku zrobić to w ciągu roku od dodania choroby do listy - informuje Bartłomiej Chmielowiec.

Szczepionki to najskuteczniejsze narzędzie w walce z chorobami zakaźnymi. Mimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, szczepienia są związane z pewnym ryzykiem wystąpienia działania niepożądanego. Właśnie dlatego utworzony został Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Z jego środków Rzecznik Praw Pacjenta przyznaje świadczenia pieniężne osobom, które doznały szkody w wyniku szczepienia. Pierwsze sprawozdanie obejmuje okres do 31 grudnia 2022 roku. Był to czas, w którym działalność Funduszu była skupiona na szczepieniach przeciw COVID-19.

Od 2023 roku Fundusz zapewnia jeszcze szersze wsparcie, które obejmuje poza szczepieniami przeciwko COVID-19, również szczepienia obowiązkowe.

 Kolejne sprawozdania będą sporządzane po każdym półroczu funkcjonowania Funduszu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum