• PARTNER SERWISUpartner serwisu

27 portugalskich lekarzy: w tej chwili szczepienie dzieci przeciw COVID19 bezzasadne

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 stycznia 2022 15:00

Do portugalskiego ministerstwa zdrowia został wystosowany list otwarty podpisany przez 27 lekarzy. Stwierdzili oni, aby wstrzymać szczepienia dzieci przeciw koronawirusowi. Wyjaśnili, że szczepionka nie jest skuteczna w kierunku wariantu omikron.

27 portugalskich lekarzy: w tej chwili szczepienie dzieci przeciw COVID19 bezzasadne
Portugalscy lekarze chcą wstrzymać szczepienia dzieci. Fot. Shutterstock
  • W liście otwartym skierowanym do ministerstwa zdrowia przekazano, że sygnatariusze pisma uważają za bezzasadne szczepienie dzieci szczepionką, która jest nieskuteczna przeciwko wariantowi omikron
  • - W obecnej sytuacji naznaczonej rekordowymi zakażeniami rozsądnym byłoby ponowne przeanalizowanie tego, czy warto kontynuować szczepienia dzieci - podkreślił dr Jorge Amil
  • W prowadzonych w Portugalii od grudnia szczepieniach dla dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło ponad 300 tys. osób

Portugalscy lekarze chcą zatrzymać szczepienia dzieci

Dr Jorge Amil odpowiedzialny za sekcję pediatrii w Izbie Lekarskiej (OM) powiedział, że on oraz inni sygnatariusze listu uważają za bezzasadne szczepienie dzieci szczepionką, która jest nieskuteczna przeciwko wariantowi Omikron, czyli dominującemu obecnie w Portugalii wariantowi koronawirusa.

- W obecnej sytuacji naznaczonej rekordowymi zakażeniami rozsądnym byłoby ponowne przeanalizowanie tego, czy warto kontynuować szczepienia dzieci - powiedział Jorge Amil.

Wskazał, że jego opinię podzielają lekarze rozmaitych kierunków medycyny, m.in. pediatrzy, wirusolodzy, kardiolodzy oraz interniści.

- Czego obecnie jesteśmy pewni na temat szczepionek pediatrycznych, to tego, że nie powstrzymały one notowanej obecnie ogromnej liczby zakażeń koronawirusem - powiedział dr Amil.

Statystyki zakażeń i szczepień

Z danych portugalskich służb medycznych wynika, że tylko podczas minionego tygodnia w Portugalii potwierdzono ponad 115 tys. infekcji koronawirusem wśród osób niepełnoletnich.

W prowadzonych w Portugalii od grudnia szczepieniach dla dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło ponad 300 tys. osób, czyli 47 proc. w tej kategorii wiekowej.

Telewizja RTP przypomina, że otwarty list lekarzy do ministerstwa zdrowia zbiega się w czasie z prowadzonym badaniem w sprawie przyczyn nagłego zgonu 6-latka w Lizbonie. Chłopiec kilka dni wcześniej został poddany szczepieniu przeciwko Covid-19.

W 10-milionowej Portugalii pomimo zaszczepienia pełną dawką blisko 90 proc. populacji od dwóch dni utrzymuje się rekordowy poziom dobowych infekcji koronawirusem. W środę przekroczył on 65 tys. przypadków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum