×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

19 marca pierwsze postepowanie wobec medyków. Ponad 100 lekarzy podważało sens szczepień

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP17 marca 2023 07:22

W piątkowe przedpołudnie w okręgowym sądzie lekarskim w Poznaniu zostanie rozpatrzona sprawa 19 medyków, o ukaranie których, za m.in. propagowanie postaw antyzdrowotnych w czasie pandemii COVID-19, wystąpił Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

19 marca pierwsze postepowanie wobec medyków. Ponad 100 lekarzy podważało sens szczepień
Medycy podważali sens szczepień przeciwko COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej skierował wniosek o ukaranie 114 lekarzy
  • Między październikiem a grudniem 2020 r. "mogli publicznie rozpowszechniać informacje niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i propagować postawy antyzdrowotne"
  • W liście otwartym z 2020 r. m.in. podważyli sens prowadzenia szczepień, czy obowiązku stosowania masek ochronnych

Pisma są publicznie dostępne w internecie

Sprawa dotyczy podpisania przez medyków "Listu otwartego polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów z dnia 5 października 2020 r." oraz dwóch apeli "naukowców i lekarzy w sprawie szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2". Każde z tych pism jest dostępne publicznie w internecie. Obwinieni podpisali jedno, dwa lub wszystkie z wyżej wymienionych.

W liście otwartym z 2020 r. m.in. podważono sens prowadzenia szczepień, czy obowiązku stosowania masek ochronnych.

Zgodnie z postanowieniem Naczelnego Sądu Lekarskiego - sprawą 114 lekarzy zajmą się trzy okręgowe sądy lekarskie: w Gdańsku, Wrocławiu i w Poznaniu.

- Okręgowy Sąd Lekarski Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, stosując się do postanowienia organu wyższej instancji, wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 17 marca br. Wniosek o ukaranie skierowany do Okręgowego Sądu Lekarskiego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotyczy 19 obwinionych - poinformował rzecznik WIL.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" zapowiedziało na swojej stronie internetowej, że w piątek "organizacje społeczne i wdzięczni pacjenci" wyrażając swój sprzeciw wobec takiego traktowania medyków będą "wspierać dobrych lekarzy swoją obecnością pod sądem".

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że w okresie od 9 do 15 marca w całym kraju potwierdzono 20 875 zakażeń SARS-CoV-2, w tym 5131 ponownych. Na COVID-19 zmarły 33 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 50 chorych.

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 462 369 przypadków zarażenia koronawirusem, a 119 072 osoby z COVID-19 zmarły.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum