• PARTNER SERWISUpartner serwisu

18 niemowląt omyłkowo zaszczepiono przeciw COVID-19. Gorączka i obrzęk u kilkorga

Autor: PAP • Źródło: PAP05 listopada 2021 14:06

18 niemowląt przez pomyłkę dostało szczepionkę przeciw COVID-19 zamiast wskazanych szczepień. Wydarzenie miało miejsce w Hanoi, stolicy Wietnamu. Jak podały lokalne media, stan dzieci jest stabilny.

18 niemowląt omyłkowo zaszczepionych przeciw COVID-19 Fot. Adobestock
  • 18 niemowląt w wieku 2-6 miesięcy dostało przez pomyłkę szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer zamiast innych szczepień
  • Do wydarzenia doszło w ośrodku zdrowia w Hanoi, stolicy Wietnamu
  • Stan dzieci jest stabilny – podały w piątek lokalne media

Brak poważnych skutków niepożądanych

U dzieci nie zaobserwowano poważnych skutków niepożądanych. U niektórych stwierdzono gorączkę, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu zastrzyku, ale te objawy oceniono jako powszechne po podaniu szczepionki.

Według dziennika "Viet Nam News" dzieciom podano szczepionkę Pfizera w ośrodku zdrowia w dzielnicy Quoc Oai w środę, a pomyłka została wykryta następnego dnia. Niemowlęta przewieziono do Szpitala Świętego Pawła na badania.

Ministerstwo zdrowia wysłało do szpitala zespół ekspertów. Nakazało również inspekcję, by określić przyczyny błędu i ustalić, kto jest za niego odpowiedzialny - przekazał dziennik.

Nie wiadomo, jak doszło do pomyłki

Według portalu VNExpress obecnie nie jest jasne, jak doszło do pomyłki, ani jakie dawki szczepionki Pfizera podano niemowlętom. Władze dzielnicy zawiesiły w obowiązkach pracowników, którzy uczestniczyli w szczepieniu.

Wietnamski resort zdrowia zezwolił na podawanie szczepionek przeciw Covid-19 dzieciom w wieku 12-17 lat, ale w Hanoi do tej pory im ich nie podawano. Szczepionkę Pfizera otrzymywały już natomiast nastolatki w kilku innych regionach kraju, w tym w miastach Ho Chi Minh i Danang.

Zobacz też: Zakażenia w Europie rosną mimo szczepień. "To sygnał ostrzegawczy dla reszty świata" 

Wirusolog ostrzega przed polio z Ukrainy. Prof. Gut: jeśli nie zaszczepimy dzieci, może nam zagrozić

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum