• PARTNER SERWISUpartner serwisu

1 października Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 30 września 2014 09:13

W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy i akcji „Grypoodporni – zawsze niezawodni” odbędą się obchody Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy. To pierwsze takie przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską, mające na celu popularyzację korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych.

Data 1 października została wybrana nieprzypadkowo, tego dnia przypada również Dzień Seniora, a właśnie ta grupa osób jest najbardziej narażona na powikłania pogrypowe. Wśród przewidzianych atrakcji znajdują się m.in. akcja bezpłatnych szczepień w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim oraz gra uliczna.

Jak wskazują eksperci zapobieganie grypie chroni przed jej poważnymi powikłaniami. Natomiast Polska w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej plasuje się na przedostatnim miejscu pod względem poziomu wyszczepialności.

Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy powstał, aby zmobilizować społeczeństwo do dbania o stan zdrowia. Zaplanowane akcje pozwolą przedstawić społeczeństwu następstwa powikłań pogrypowych oraz rzeczywiste konsekwencje i koszty, jakie generuje grypa.

1 października br. w godzinach 10:00-13:00 zostanie przeprowadzona akcja bezpłatnych szczepień w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. 

Jak informuje organizator kampanii - Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy powstał pomysł gry ulicznej, zachęcającej do spędzania wolnego czasu w ciekawszy sposób niż chorowanie. W dniach 1-5 października br. przechodnie warszawskich ulic będą mogli spotkać rodzinę Grypoodpornych.

Aby wziąć udział w grze, należy odnaleźć co najmniej jednego członka rodziny, uwiecznić to spotkanie na zdjęciu, a następnie umieścić fotografię w dedykowanej aplikacji konkursowej na fanpage'u Grypoodporni Zawsze Niezawodni. Osoby, którym się to uda, mogą wziąć udział w konkursie pod hasłem „Ubierz swoją rodzinę na zimę!". Przedmiotem konkursu jest jak najciekawsze rozwinięcie zdania „Zamiast chorować na grypę wolę...".

Osoby z innych regionów Polski lub te, którym nie uda się spotkać Grypoodpronych również mogą przyłączyć się do udziału w konkursie. Jednak wówczas trzeba zaangażować rodzinę i wykonać zdjęcie w stylizacji na Super Grypoodpornych Bohaterów. Najciekawsze zdjęcie rodziny oraz najlepsze zakończenie zdania „Zamiast chorować na grypę wolę..." zostaną nagrodzone kompletem sportowych kurtek zimowych dla całej rodziny.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy odbędzie się również uroczysta inauguracja II edycji akcji „Placówka Medyczna - Partner OPZG". Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla personelu medycznego odbędzie się w Szpitalu św. Rodziny i Szpitalu Bródnowskim. Inicjatywa promocji szczepień przeciw grypie wśród pracowników ochrony zdrowia ma za zadnie wpłynąć na podwyższenie poziomu wyszczepialności w tej grupie zawodowej, co w konsekwencji ma spowodować wzrost bezpieczeństwa w placówkach medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum