• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ból nadgarstka może świadczyć o poważnej chorobie. Endokrynolog ostrzega

Autor: oprac. SzB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia22 sierpnia 2022 20:10

Zespół cieśni nadgarstka to stosunkowo często występująca choroba, która jest "związana z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka". Endykrynolog ostrzega, że może to świadczyć o poważnej chorobie.

Ból nadgarstka może świadczyć o poważnej chorobie. Endokrynolog ostrzega
Zespół cieśni nadgarstka może świadczyć o poważnej chorobie. Fot. AdobeStock
  • Endokrynolog Szymon Suwała, w mediach społecznościowych, poruszył temat zespołu cieśni nadgarstka
  • Jest to stosunkowo często występująca choroba, związana z uciskiem na nerw pośrodkowy. Lekarz przypomina, że to choroba zawodowa i narażone są na nią m.in. osoby używające klawiatury komputerowej, ale nie tylko 
  • Endokrynolog wskazuje, że zespół cieśni nadgarstka może mieć podłoże w innych chorobach - reumatycznych, zakaźnych i endokrynologicznych
  • Wymienia chociażby niedoczynność tarczycy, cukrzycę czy otyłość. - W przypadku niedoczynności tarczycy, ma to związek z uciskiem nerwu przez złogi mukopolisacharydów gromadzących się między ścięgnem a błonami maziowymi i w samym nerwie- tłumaczy

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Szymon Suwała, lekarz z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, na swoim fanpage'u na Facebooku poruszył temat zespołu cieśni nadgarstka. 

Endokrynolog zwraca uwagę, że to stosunkowo często występująca choroba, która jest "związana z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka".

- Objawia się najczęściej nieprzyjemnymi doznaniami (mrowieniem, drętwieniem) w okolicy kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego, z osłabieniem i zanikiem mięśni tychże - podkreśla Suwała w mediach społecznościowych. 

Przyznaje także, że zespół cieśni nadgarstka to choroba zawodowa i narażeni są na nią m.in. osoby używające klawiatury komputerowej, muzycy grający na instrumentach klawiszowych czy kucharze.

- Problemem są przede wszystkim powtarzające się ruchy palców i nadgarstka - zaznacza endokrynolog w poście udostępnionym na Facebooku. 

Zespół cieśni nadgarstka może świadczyć o poważnej chorobie

Szymon Suwała przypomina ponadto, że zespół cieśni nadgarstka może mieć podłoże w innych chorobach - reumatycznych, zakaźnych i endokrynologicznych. Wymienia chociażby niedoczynność tarczycy, cukrzycę czy otyłość. 

- W przypadku niedoczynności tarczycy, ma to związek z uciskiem nerwu przez złogi mukopolisacharydów gromadzących się między ścięgnem a błonami maziowymi i w samym nerwie. Cukrzyca, zwłaszcza niewyrównana metabolicznie, wiąże się z polineuropatią i zaburzeniami czucia, przez co możliwe jest przeoczenie lub zignorowanie pierwszych symptomów dodatkowego, większego problemu - wyjaśnia Suwała. 

Podkreśla, że w przypadku pierwszych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - najpierw do lekarza rodzinnego, który będzie mógł zweryfikować problem. 

- Osoby predysponowane do pojawienia się zespołu, zachęcam do profilaktycznych ćwiczeń rozciągających, robienia krótkich acz częstych przerw w czynnościach nawykowych, zachowania prawidłowej postawy (zwłaszcza w czasie pracy) oraz zadbania o prawidłowe narzędzia (np. mysz, klawiaturę), maksymalnie zmniejszające ryzyko ucisku na nadgarstki - kończy Szymon Suwała. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum