• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Z posiedzenia Zespołu ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2014 14:08

W Instytucie Reumatologii w Warszawie 26 listopada br. odbyło się siedemdziesiąte spotkanie Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych - poinformował NFZ.

Z posiedzenia Zespołu ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych

Posiedzenie poprowadziła przewodnicząca Zespołu prof. Anna Filipowicz-Sosnowska. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciel Centrali NFZ Andrzej Śliwczyński, naczelnik Wydziału Analiz, Programów Lekowych i Chemioterapii oraz Rafał Salwa, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, specjalista Wydziału Refundacyjno-Analitycznego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.

W porządku obrad znalazł się m.in. raport z wykorzystania systemu informatycznego w chorobach reumatycznych.

Zespół stwierdził, że leczenie chorób reumatycznych w Polsce, a szczególnie leczenie lekami biologicznymi, refundowanymi przez NFZ powinno być zgodne z zaleceniami Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR) z 2013 r., gdzie przyjęto możliwość stosowania leków biologicznych w dowolnej kolejności.

W przypadku braku skuteczności zastosowanego leku, powinna istnieć możliwość dalszej kuracji innym lekiem wybranym przez lekarza prowadzącego.

Prof. W. Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, nawiązał do dyskusji wokół wiarygodności danych dotyczących częstości występowania remisji u chorych na RZS leczonych lekami biologicznymi w programach lekowych (w oparciu o Stanowisko Zarządu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego).

Poinformował członków Zespołu o zamiarach powołania zespołu składającego się z przedstawicieli: Zespołu Koordynującego, PTR, Stowarzyszeń Chorych, Konsultanta Krajowego dla zbadania zasobów systemu SMPT i przygotowania publikacji opartej na rzeczywistych danych.

Więcej: www.nfz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum