Z posiedzenia Zespołu ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych
W Instytucie Reumatologii w Warszawie 26 listopada br. odbyło się siedemdziesiąte spotkanie Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych - poinformował NFZ.

Posiedzenie poprowadziła przewodnicząca Zespołu prof. Anna Filipowicz-Sosnowska. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciel Centrali NFZ Andrzej Śliwczyński, naczelnik Wydziału Analiz, Programów Lekowych i Chemioterapii oraz Rafał Salwa, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, specjalista Wydziału Refundacyjno-Analitycznego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.
W porządku obrad znalazł się m.in. raport z wykorzystania systemu informatycznego w chorobach reumatycznych.
Zespół stwierdził, że leczenie chorób reumatycznych w Polsce, a szczególnie leczenie lekami biologicznymi, refundowanymi przez NFZ powinno być zgodne z zaleceniami Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR) z 2013 r., gdzie przyjęto możliwość stosowania leków biologicznych w dowolnej kolejności.
W przypadku braku skuteczności zastosowanego leku, powinna istnieć możliwość dalszej kuracji innym lekiem wybranym przez lekarza prowadzącego.
Prof. W. Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, nawiązał do dyskusji wokół wiarygodności danych dotyczących częstości występowania remisji u chorych na RZS leczonych lekami biologicznymi w programach lekowych (w oparciu o Stanowisko Zarządu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego).
Poinformował członków Zespołu o zamiarach powołania zespołu składającego się z przedstawicieli: Zespołu Koordynującego, PTR, Stowarzyszeń Chorych, Konsultanta Krajowego dla zbadania zasobów systemu SMPT i przygotowania publikacji opartej na rzeczywistych danych.
Więcej: www.nfz.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)