• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wspólne stanowisko firm Samsung Bioepis i Biogen dotyczące adalimumabu

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2019 07:32

21 lutego br. opublikowaliśmy stanowisko Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii dotyczące negatywnego rozstrzygnięcia resortu zdrowia dotyczącego dalszej refundacji leku Humira (adalimumab) u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i łuszczycowym zapaleniem stawów od 1 marca 2019 r. Otrzymaliśmy od firm Samsung Bioepis oraz Biogen stanowisko w tej sprawie. Publikujemy je poniżej.

„Firmy Samsung Bioepis oraz Biogen wspólnie oświadczają, że podane informacje o przetargach na adalimumab w 2019 r. są  całkowicie nieprawdziwe. Od 10 stycznia 2019, w ciągu 5 tygodni, złożyliśmy oferty na lek Imraldi (biopodobny adalimumab) w 11 postępowaniach przetargowych (m. in. Warszawa WIM, Bydgoszcz, Żary, Opole, Katowice, Radom, Gorzów Wlkp., Krasnystaw, Olsztyn), z których w 10 przypadkach cena leku Imraldi była znacząco niższa  niż cena oryginalnego adalimumabu. We wszystkich tych postępowaniach trwa standardowy proces przetargowy (weryfikacja dokumentów, etc.), a  firma Biogen jest gotowa w każdej chwili do realizacji zamówień” - czytamy w stanowisku firm.

***

Redakcja Rynku Zdrowia otrzymała też oświadczenie firmy Samsung Bioepis z dnia 22 stycznia 2019, przekazane Ministerstwu Zdrowia oraz prasie branżowej. Poniżej treść oświadczenia.

„Firmy Samsung Bioepis, podmiot odpowiedzialny dla leku Imraldi (biopodobny adalimumab), potwierdza gwarancję dostaw leku w Polsce. Lek Imraldi jest i będzie dostępny na rynku polskim, a firma jest przygotowana na nawet kilkakrotnie zwiększenie dostaw w stosunku do deklaracji zawartych we wniosku refundacyjnym” - stwierdza firma w oświadczeniu

„Wyłączne prawa do reprezentowania Samsung Bioepis na terenie całej Unii Europejskiej i EFTA posiada firma Biogen, która jest najlepszym gwarantem ciągłości dostaw produktów leczniczych. Biogen posiada wieloletnie doświadczenia w produkcji złożonych leków biologicznych. Do tej pory, od czasu wprowadzenia na rynek od 2016 roku trzech leków biopodobnych: Benepali (biopodobny etanercept), Flixabi (biopodobny infliximab) i Imraldi (biopodobny adalimumab), Biogen nigdy nie doświadczył problemów z zapewnieniem ciągłości dostaw leków biopodobnych. W tym czasie firma dostarczyła ponad 7 milionów dawek dla 115 tysięcy pacjentów (w tym w Polsce - od 2016 r.).
Firma od dnia 10 stycznia 2019 r. przystępuje do wszystkich ogłoszonych przetargów na dostawę leku adalimumab i gwarantuje udział w następnych” - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także: PTR: stanowisko dotyczące zapewnienia ciągłości leczenia adalimumabem

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum