×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły ważne zmiany w poradniach AOS

Autor: oprac. KK • Źródło: Narodowy Fundusz ZdrowiaOpublikowano: 15 sierpnia 2023 06:20Zaktualizowano: 15 sierpnia 2023 09:25

Weszły w życie ważne zmiany w poradniach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Dotyczą m.in. zwiększenia finansowania diagnostyki patomorfologicznej.

Weszły ważne zmiany w poradniach AOS
Weszły ważne zmiany w poradniach AOS Fot. AdobeStock

 

Weszły ważne zmiany w poradniach AOS

Nowelizacja zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna weszła w życie w lipcu 2023. 

Zmiany polegają na: 

 1. dodaniu nowych produktów dotyczących diagnostyki patomorfologicznej;
 2. modyfikacji wykazu procedur w produktach rozliczeniowych dedykowanych diagnostyce podstawowej i rozszerzonej chorób reumatologicznych.

Ad. 1. W załączniku nr 5c do zarządzenia dodano produkty rozliczeniowe:

 • 5.05.00.0000108 dodatkowy koszt diagnostyki patomorfologicznej w AOS – materiał onkologiczny mały,
 • 5.05.00.0000109 dodatkowy koszt diagnostyki patomorfologicznej w AOS – materiał onkologiczny specjalny.

- Wprowadzenie dodatkowego finansowania badań patomorfologicznych ma na celu podniesienie jakości udzielanych świadczeń w ramach diagnostyki onkologicznej prowadzonej na rzecz pacjentów posiadających kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz umożliwienie pacjentom onkologicznym uzyskania świadczeń na najwyższym poziomie, dlatego produkty te są przeznaczone do rozliczania przez świadczeniodawców, którzy uzyskali certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia w zakresie działalności jednostki diagnostyki patomorfologii - argumentuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ad. 2. W Charakterystyce Grup Ambulatoryjnych Świadczeń Specjalistycznych (załącznik nr 7 do zarządzenia), w części dotyczącej reumatologii, poprawiono oczywiste pomyłki w wykazie wskazanych
procedur polegające na:

 • usunięciu badania "O95 Żelazo (Fe)" z listy RDP 1, ponieważ procedura ta jest także na liście RDP 2,
 • zmianie procedury "89.52 Elektrokardiogram" na procedurę "89.522 Elektrokardiogram z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)", wskazaną w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych
  z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
 • oraz zmianie w liście RDP1 procedury "99.9958 Badanie
  antygenów zgodności tkankowej wykonywane w celu diagnostyki spondyloartropatii" w brzmieniu określonym w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej na doprecyzowaną dla zakresu reumatologii procedurę "J41 HLA B27".

Ponadto zmodyfikowano treść § 12 ust. 13, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz. U. poz. 650).

- Szacowany roczny skutek finansowy po stronie płatnika publicznego dla wprowadzonych zmian, w niniejszym zarządzeniu oraz zarządzeniu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów
w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne wynosi około 110,6 mln zł - wylicza NFZ. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum