• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: rejestracja do Instytutu Reumatologii bez dokumentów ubezpieczenia

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2012 17:40

W poniedziałek (12 listopada) Instytut Reumatologii w Warszawie oficjalnie ogłosi, że pacjenci, zgłaszający się do rejestracji w placówce nie muszą przynosić dowodu ubezpieczenia. Lecznica będzie korzystać z systemu elektronicznej weryfikacji ubezpieczenia świadczeniobiorców (eWUŚ).

Warszawa: rejestracja do Instytutu Reumatologii bez dokumentów ubezpieczenia

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Leszek Wójtowicz - pełnomocnik dyrektora ds. organizacji lecznictwa Instytutu Reumatologii w Warszawie - 8 i 9 listopada placówka testuje system eWUŚ, natomiast w poniedziałek (12 listopada) już oficjalnie ogłosi, że pacjenci, którzy będą przychodzić do rejestracji nie muszą przynosić dowodu ubezpieczenia.

- Od poniedziałku wystarczy do rejestracji tylko dokument ze zdjęciem oraz znajomość numeru PESEL - stwierdza dr Leszek Wójtowicz. Jak mówi Instytut Reumatologii w Warszawie otrzymał zgodę ze strony NFZ na pełne wykorzystanie systemu eWUŚ, który w całej Polsce w pełni będzie funkcjonował od 1 stycznia 2013 r. 

- Plusy ze stosowania tego systemu w naszej placówce odczują na pewno pacjenci, nie będą musieli zaopatrywać się przed wizytą w dowód ubezpieczenia zdrowotnego - tłumaczy nasz rozmówca. Procedura będzie wyglądać tak, że po zweryfikowaniu danych i wprowadzeniu numeru PESEL do systemu pracownik rejestracji w placówce otrzyma sygnał zwrotny potwierdzający lub nie prawo do świadczeń.

Jak wyjaśnia dr Wójtowicz, jeżeli weryfikacja w systemie eWUŚ wypadnie negatywnie, wówczas pracownicy rejestracji mają przygotowany druk oświadczenia, w którym pacjent stwierdza, że nie zgadza się z wynikiem weryfikacji oraz że jest ubezpieczony.

- My taki dokument prześlemy do NFZ i to płatnik będzie się dalej zajmował tą sprawą. Jeżeli pacjent podpisze oświadczenie niezgodne z prawdą to NFZ będzie dochodził należności za leczenie, a nie nasza placówka - tłumaczy pełnomocnik dyrektora ds. organizacji lecznictwa Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Według niego niewątpliwą korzyścią dla Instytutu będzie fakt, że za wszystkich pacjentów, którzy zostaną przyjęci i zweryfikowani w systemie eWUŚ automatycznie zapłaci NFZ.

Przypomnijmy, że pierwsze szpitale i przychodnie otrzymały możliwość dostępu do systemu eWUŚ 22 października. System w pierwszej kolejności testowany był w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Obecnie sukcesywnie do testów systemu włączane są wszystkie regiony naszego kraju.

Jak tłumaczyła rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek wprowadzenie systemu nie zmiania na razie sytuacji pacjentów. Nadal idąc do lekarza muszą mieć przy sobie książeczkę zdrowia lub druk RMUA, poświadczający opłacenie składek zdrowotnych i dopiero od stycznia 2013 r. będą mogli podać tylko PESEL i przedstawić dokument potwierdzający tożsamość. Do stycznia 2013 r. system ma być tylko testowany.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum