Terapia infliksymabem w reumatologii: o ile tańsza po wprowadzeniu biopodobnych odpowiedników

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2014 06:27

Terapia reumatoidalnego zapalenia stawów przy zastosowaniu leków biopodobnych w reumatologii będzie tańsza niż ta prowadzona przy użyciu leków biologicznych oryginalnych. Wprowadzenie pierwszego leku biopodobnego w reumatologii - odpowiednika infliksymabu, potwierdza te oczekiwania.

Prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, podczas debaty "Znaczenie leków biologicznych i ich rozwój w Polsce", zorganizowanej przez firmę Polpharma w ramach dorocznej uroczystości wręczania grantów naukowych (Warszawa, 25 czerwca 2014 r.) podał dane, z których wynika, że cena infliksymabu spadła.

- Oryginalny infiksymab kosztował 2240 zł, teraz lek kosztuje 1508 zł. Jego cena spadła zatem o 25 proc. w porównaniu do produktu referencyjnego - mówił prof. Tłustochowicz, zaznaczając, że nie jest to może jeszcze znaczący spadek ceny, a jego zdaniem, jesteśmy dopiero na początku drogi.

Różnice widać patrząc na liczbę chorych, których można leczyć za te same co dotychczas pieniądze. - Jeśli lekiem oryginalnym można było leczyć rocznie siedmiu chorych, to obecnie dziesięciu. Kiedy w ciągu dwóch lat na rynek wejdą kolejne leki biopodobne, te efekty będą jeszcze bardziej widoczne - uważa konsultat krajowy.

Tym bardziej, że nadal w Polsce dostęp do leczenia biologicznego jest nadal ograniczony. W Europie na RZS choruje 0,8 proc. dorosłej populacji, z tego średnio 15 proc. jest leczona lekami biologicznymi. Są kraje, gdzie ten odsetek sięga 30 proc. - np. Norwegia. W Polsce to ledwie 5 proc. - podano podczas spotkania. Według danych raportu dostępnego na stronach Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego liczba tak leczonych chorych z RZS jest jeszcze mniejsza i wynosi 1,33 proc. (dane za 2013 r., s. 11 raportu, szczegóły: http://www.reumatologia.ptr.net.pl).

Prof. Witold Tłustochowicz przypomniał jednocześnie, że badania potwierdzają taką samą skuteczność i bezpieczeństwo leków biologicznych biopodobnych co produktów referencyjnych.

W badaniu PLANETRA przez 54 tygodnie porównywano lek biopodobny względem produktu referencyjnego. Wyniki badania wskazywały na taką samą odpowiedź pod względem wskaźników ACR50 i ACR70 odnoszących się odpowiednio do poprawy o 50 i o 70 procent, zarówno w 30. tygodniu, jak i 54. tygodniu badania.

Po 54 tygodniach badania grupa pacjentów leczona dotąd lekiem referencyjnym zaczęła otrzymywać lek biopodobny. Po 102 tygodniach obserwacji okazało się, że chorzy, którym zamieniono lek referencyjny na biopodobny czuli się tak samo dobrze. Zamiana jednego leku na drugi nie zmieniła sytuacji chorych.

Takie same efekty zaobserwowano w zakresie działań niepożądanych - w grupie pacjentów, w której zamieniono lek referencyjny na biopodobny działań niepożądanych było tyle samo.

Więcej: Leki biopodobne: więcej, taniej, tak samo skutecznie
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum