Te osoby na przyjęcie w poradni rehabilitacyjnej czekają tylko 7 dni
Rzecznik Praw Pacjenta precyzuje, jakie grupy pacjentów mają prawo do przyjęcia do poradni rehabilitacyjnej w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

Wchodzą nowe przepisy covidowe. Ważna zmiana
Te osoby muszą być przyjęte w poradni rehabilitacyjnej w ciągu 7 dni
Czy osoba posiadająca szczególne uprawnienia np. ZHDK (Zasłużony Honorowy Dawca Krwi) ma prawo do przyjęcia w ciągu 7 dni do poradni rehabilitacyjnej? – to pytanie skierowano do biura Rzecznika Praw Pacjenta.
W odpowiedzi RPP potwierdza: osoba uprawniona/uprzywilejowana powinna zostać przyjęta we krótkim terminie do poradni specjalistycznej.
- Osoba posiadająca szczególne uprawnienia (np. zasłużony honorowy dawca krwi) powinna być przyjęta do poradni rehabilitacyjnej w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia się – wskazano.
Jest jednak ważne zastrzeżenie. - Termin ten (siedmiu dni - przyp. red.) nie dotyczy oczekiwania na zabiegi – odbywają się one nadal poza listą oczekujących, ale nie muszą odbyć się w ciągu 7 dni - zastrzega RPP.
Kto ma szczególne uprawnienia i może korzystać ze świadczeń poza kolejnością?
Dodajmy, że pacjentom ze szczególnymi uprawnieniami świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i świadczenia szpitalne powinny być udzielane w dniu zgłoszenia. Natomiast, gdy nie jest to możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
Jak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej mają:
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
- Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)
- inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
- uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)
- Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)
- Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)
- działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)
- osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)
- osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)
- Żołnierze zastępczej służby wojskowej
- Cywilne niewidome ofiary działań wojennych
- Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)
- Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)
Wchodzą ważne zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)