×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Te osoby na przyjęcie w poradni rehabilitacyjnej czekają tylko 7 dni

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia01 czerwca 2023 19:11

Rzecznik Praw Pacjenta precyzuje, jakie grupy pacjentów mają prawo do przyjęcia do poradni rehabilitacyjnej w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

Te osoby na przyjęcie w poradni rehabilitacyjnej czekają tylko 7 dni
Honorowi dawcy krwi szybciej zostaną przyjęci do poradni ortopedycznej. Fot. Shutterstock

 

Te osoby muszą być przyjęte w poradni rehabilitacyjnej w ciągu 7 dni

Czy osoba posiadająca szczególne uprawnienia np. ZHDK (Zasłużony Honorowy Dawca Krwi) ma prawo do przyjęcia w ciągu 7 dni do poradni rehabilitacyjnej? – to pytanie skierowano do biura Rzecznika Praw Pacjenta. 

W odpowiedzi RPP potwierdza: osoba uprawniona/uprzywilejowana powinna zostać przyjęta we krótkim terminie do poradni specjalistycznej.

- Osoba posiadająca szczególne uprawnienia (np. zasłużony honorowy dawca krwi) powinna być przyjęta do poradni rehabilitacyjnej w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia się – wskazano. 

Jest jednak ważne zastrzeżenie. -  Termin ten (siedmiu dni - przyp. red.) nie dotyczy oczekiwania na zabiegi – odbywają się one nadal poza listą oczekujących, ale nie muszą odbyć się w ciągu 7 dni - zastrzega RPP.

Kto ma szczególne uprawnienia i może korzystać ze świadczeń poza kolejnością?

Dodajmy, że pacjentom ze szczególnymi uprawnieniami świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i świadczenia szpitalne powinny być udzielane w dniu zgłoszenia. Natomiast, gdy nie jest to możliwe w dniu zgłoszenia,  świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.

Jak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej mają:

 1. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
 2. Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)
 3. inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
 4. uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)
 5. Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)
 6. Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)
 7. działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)
 8. osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)
 9. osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)
 10. Żołnierze zastępczej służby wojskowej
 11. Cywilne niewidome ofiary działań wojennych
 12. Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)
 13. Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum