• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Stowarzyszenie „3majmy się razem” krytycznie o stanowisku MZ ws. programów lekowych w RZS

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2015 08:57

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” odniósł się do niedawnego pisma Ministerstwa Zdrowia ws. interpretacji zasad finansowania terapii biologicznych w RZS.

Stowarzyszenie „3majmy się razem” krytycznie o stanowisku MZ ws. programów lekowych w RZS

Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia w piśmie z dn.11 marca 2015 r. przedstawił stanowisko w związku z wątpliwościami lekarzy reumatologów dotyczącymi interpretacji zasad finansowania terapii biologicznych w ramach programów lekowych opisanych załącznikami B.33 oraz B.45.

Pismo zostało skierowane do przewodniczącej Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych i do dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami NFZ.

Departament MZ interpretując zasady finansowania programów lekowych w RZS poinformował, że lekarze obowiązani są do przestrzegania zasad wynikających z treści programu lekowego.

„Niepokój pacjentów budzi sposób interpretacji, przedstawiony przez przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia” - czytamy w stanowisku zarządu stowarzyszenia „3majmy się razem”

Jak zwraca uwagę Stowarzyszenie w piśmie MZ wyraźnie stwierdza, że „programy lekowe nie stanowią wytycznych postępowania medycznego lecz określają zakres świadczenia gwarantowanego finansowany przez płatnika publicznego”.

Tym samym - zauważa Stowarzyszenie - Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że programy lekowe nie mają merytorycznego uzasadnienia w odniesieniu do aktualnej wiedzy medycznej, i nie służą monitorowaniu zdrowia pacjenta, a działają jako narzędzie nacisku administracyjnego blokując tym samym właściwy proces leczenia i suwerenne indywidualne decyzje lekarza odnośnie potrzeb terapeutycznych danego pacjenta.

„Monitorowanie decyzji lekarza czy dobrze (wg. Płatnika) wydaje publiczne pieniądze powinno następować jedynie w ramach procesów statystycznych kontroli preskrypcji, a nie poprzez działanie przedstawione w w/w piśmie. Takie działanie jest niezgodne z prawem i jest ze szkodą dla zdrowia i życia pacjentów. Na taki sposób interpretacji nie wyrażamy jako Pacjenci zgody” - napisało Stowarzyszenie.

Czytaj też. Sprzeciw PTR ws. ograniczenia dostępu do leczenia biologicznego pacjentom z RZS

„Za nieuzasadnione i szkodliwe dla Pacjenta uznajemy też utrzymywanie zapisu w programach lekowych o możliwości zastosowania u jednego pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów maksymalnie trzech leków biologicznych w sytuacji, kiedy możliwości wyboru leków w programach lekowych się zwiększają. Istnienie tego zapisu sprawia, że ze skutecznego leczenia wykluczani są młodzi dorośli z MIZS którzy zachorowali w dzieciństwie i jako osoby dorosłe muszą kontynuować leczenie” - zaznacza Stowarzyszenie.

Pełna treść stanowiska Stowarzyszenia: 3majmysierazem.blogspot.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum