Stanowisko PTR w sprawie refundacji leków w chorobach reumatycznych

Autor: PTR/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2012 20:37

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przedstawiło listę substancji czynnych oraz zakres wskazań jakie w opinii Towarzystwa powinny być objęte refundacją na nowej liście, która będzie obowiązywała od 1 maja 2012 roku.

Jak wyjaśnia PTR, listę substancji czynnych oraz zakres wskazań jakie powinny być objęte refundacją na nowej liście, Towarzystwo przedstawia w związku z zapisami ustawy refundacyjnej.

W zapisach obwiązującej od 1 stycznia 2012 r. ustawy wskazania objęte refundacją ograniczono do wskazań rejestracyjnych leków i wskazań określonych stanem klinicznym. Nowelizacja ustawy refundacyjnej umożliwia jednak rozszerzenie wskazań objętych refundacją na pozarejestracyjne, o ile zdecyduje o tym minister zdrowia.

"W nowym obwieszczeniu obowiązującym od 1 marca 2012 r. minister zdrowia rozszerzył dla części leków wskazania refundacyjne, jednak w opinii PTR część wprowadzonych zmian wymaga korekty oraz niezbędne są dalsze działania poprawiające dostępność pacjentów do leczenia" - stwierdzają w imieniu Towarzystwa prof. Piotr Wiland, prezes PTR i dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych, podpisani pod stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego ws. rozszerzenia wskazań refundowanych dla leków stosowanych w chorobach reumatycznych.

Do stanowiska załączona jest tabela podająca nazwy substancji czynnych stosowanych w lecznictwie otwartym, które zdaniem PTR powinny być dostępne za odpłatnością ryczałtową w wymienionych w tabeli schorzeniach reumatycznych.

Zdaniem PTR należy wyeliminować sytuacje, w których ten sam lek w tych samych wskazaniach występuje na liście w różnych odpłatnościach. Taka sytuacja dotyczy sulfasalazyny, która  występuje na liście z odpłatnością ryczałtową i 30%, a wymienione wskazania objęte refundacją w obydwu przypadkach pokrywają się. Jak uważa PTR, w tym przypadku należy zlikwidować pozycję „odpłatność 30%” ponieważ wskazania rejestracyjne leku pokrywają się z wymienionymi w pozycji „odpłatność R”.

Aktualne stanowisko obejmuje tylko najpilniejsze zmiany. W tabeli dołącznej do stanowiska umieszczono także leki biologiczne stosowane w programach lekowych, które - zdaniem PTR - powinny być dołączone do kolejnego obwieszczenia od 1 maja 2012 r. - pod warunkiem, że podmioty odpowiedzialne złożyły odpowiedni wniosek, uzyskały pozytywną decyzję AOTM i zakończyły się negocjacje cenowe.

Pełna treść stanowiska PTR i tabela substancji czynnych oraz zakres wskazań, które wg PTR powinny być objęte refundacją w chorobach reumatycznych dostępne pod linkiem: http://www.reumatologia.ptr.net.pl/ lub w pliku w formacie pdf - do pobrania pod tekstem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum