×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sprawdź, czy ból pleców, który odczuwasz, nie jest zapalny

Autor: MAK/Rynek Zdrowia16 lipca 2017 19:50Aktualizacja: 16 lipca 2017 19:54

Ból pleców jest dosyć powszechną dolegliwością. Pojawia się z różnym natężeniem, w różnych sytuacjach i u osób w różnym wieku. Odczuwany w sposób przewlekły, potrafi negatywnie wpłynąć na wiele obszarów życia.

Sprawdź, czy ból pleców, który odczuwasz, nie jest zapalny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Aż 80% z nas doświadczyło różnego rodzaju bólów pleców, a jedna na pięć dorosłych osób cierpi na niego dłużej niż 3 miesiące, co kwalifikuje ból jako przewlekły. Rozróżnienie, czy ból pleców ma charakter mechaniczny, czy zapalny jest kluczowe dla dalszego postępowania - przypominają specjaliści.

W większości przypadków przewlekły ból pleców ma charakter mechaniczny, jednak u około 3% dorosłych ból ma podłoże zapalne. O tym, jak rozpoznać ból pleców oraz w jaki sposób z nim walczyć, można dowiedzieć się ze strony www.kiedybolaplecy.pl, która powstała w ramach kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

- Pacjenci traktują ból pleców jako normalny objaw i bagatelizują jego znaczenie. Tymczasem w ten sposób organizm wysyła ważny sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli nie tylko na zniwelowanie bólu, ale także zapobiegnie dalszym zmianom chorobowym - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Dodaje: - Dlatego bardzo ważne jest uwrażliwienie pacjentów na rodzaje odczuwanego bólu oraz konsultacja z lekarzem w przypadku bólu trwającego powyżej trzech miesięcy.

Najbardziej powszechną postacią bólu pleców jest ból mechaniczny. Zwykle odczuwany jest zwłaszcza rano jako sztywność kręgosłupa. Osoby cierpiące z jego powodu często opisują go jako „rwący” lub „przejmujący”. Mogą także zauważyć, że objawy bólu nasilają się podczas ruchu, a ustępują w czasie odpoczynku. Jego przyczyną najczęściej jest przeciążenie lub uraz.

Zapalny ból pleców często mylony jest z bólem pleców o podłożu mechanicznym. Istnieje kilka chorób, które mogą wywoływać zapalny ból pleców. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać symptomy choroby powodującej ból pleców np. wypełniając Kwestionariusz Objawów na stronie www.kiedybolaplecy.pl.

Kolejnym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, które mogą zapobiec rozwojowi choroby.

Jedną z przyczyn zapalnego bólu pleców są choroby autoimmunologiczne. Choroba autoimmunologiczna może wystąpić wtedy, gdy układ odpornościowy omyłkowo zaatakuje zdrowe tkanki organizmu. Do chorób tego typu zalicza się m. in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Nas ZZSK cierpi w Polsce nawet 150 tys. osób. Początkowe objawy mogą być mało zauważalne, choroba rozwija się powoli i podstępnie, dlatego od wystąpienia pierwszych symptomów do postawienia diagnozy może upłynąć nawet 10 lat.

Najczęściej choroba atakuje młode osoby w wieku 35-45 lat. Pacjenci często ignorują pierwsze sygnały wysyłane przez organizm, takie jak ból pleców. Niestety, nieleczona choroba może doprowadzić do niepełnosprawności.

Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska jest odpowiedzią na potrzebę budowania świadomości społecznej w zakresie rozpoznania zapalnego bólu pleców i jak najszybszego wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Kampania jest realizowana od 2016 r. we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się Razem”, Federacją REF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum