• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Słynne uzdrowisko zostanie rozbudowane. Piramidy z zielonym dachem, deptak i "klinowce"

Autor: oprac. SzB • Źródło: Uzdrowisko Ustroń, Rynek Zdrowia09 października 2022 11:00

Jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce zostanie rozbudowane. W Ustroniu powstaną m.in. nowe, odwrócone piramidy z zielonymi dachami, deptak oraz "klinowce". Za projekt odpowiedzialne są dwie śląskie pracownie znanych i uznanych architektów: Macieja Franty i Roberta Koniecznego. Inwestycję zrealizuje Grupa American Heart of Poland

  • Dzielnicę sanatoryjno-uzdrowiskową w Ustroniu Zawodziu czeka gruntowna rozbudowa
  • Architekci zapowiadają twórczą, a także krajobrazową kontynuację dawnego kompleksu oraz powstanie kurortu uzdrowiskowego na najwyższym poziomie
  • – Rozbudowa dzielnicy uzdrowiskowej pozwoli zwiększyć liczbę zabiegów z 6 do aż 10 tysięcy dziennie. Większa liczba osób będzie mogła być tu leczona i rehabilitowana – wyjaśnia architekt Maciej Franta

Słynne uzdrowisko w Ustroniu zostanie rozbudowane

Wiadomo już, że kompleks obiektów uzdrowiskowych w Ustroniu, zwanych potocznie piramidami, zostanie rozbudowany. Za projekt tej inwestycji odpowiadają dwie śląskie pracownie: Franta Group, prowadzona przez Macieja Frantę, wnuka jednego z głównych projektantów powojennego uzdrowiska, oraz KWK Promes Roberta Koniecznego.

Koncepcja architektów zakłada, aby jak najmniej ingerować w przyrodę, przy jednoczesnym zachowaniu kultowej koncepcji projektu pierwszych ustrońskich piramid, za które odpowiadają Aleksander Franta, Henryk Buszka i Tadeusz Szewczyk. Słynne piramidy stały się symbolem Ustronia, a także ikonami śląskiej architektury.

– Rozbudowa dzielnicy uzdrowiskowej pozwoli zwiększyć liczbę zabiegów z 6 do aż 10 tysięcy dziennie. Większa liczba osób będzie mogła być tu leczona i rehabilitowana – wyjaśnia Maciej Franta, który dodaje także, że brakuje na chwilę obecną łóżek na pobyt dla kuracjuszy oraz pacjentów.

Przypomnijmy, że dzielnica sanatoryjno-uzdrowiskowa nie została nigdy ukończona. Z planowanych 28 domów wypoczynkowych powstało tu tylko 17. 

Piramidy z zielonym dachem, deptak i "klinowce"

Jak czytamy, w planach jest budowa m.in. trzech odwróconych piramid, zwieńczonych zielonym dachem pokrytym trawą.  Z daleka będą wyglądać prawie identycznie jak te powojenne, z bliska już jednak nie.

– Pierwotne domy wczasowe mają doklejone balkony, my traktujemy piramidy jak skalne masywy, w których drążymy. W ten sposób we wgłębieniach powstaną obszerne loggie, dzięki czemu duże przeszklenia budynków zyskają potrzebne zacienienie i nie będą się przegrzewać latem. Z kolei od dołu zamierzamy mocno podciąć kubatury, aby zminimalizować ingerencję obiektów w zbocze – tłumaczy Robert Konieczny.  

Sercem całego projektu jest deptak (biegnący wzdłuż obecnej głównej drogi przecinającej dzielnicę z północny na południe). 

– W okresie budowy Zawodzia dominowało inne myślenie o komunikacji, w tamtych czasach faworyzowano ruch kołowy. Chcemy tę przestrzeń przekształcić – dodać deptak, ścieżkę rowerową, szerokie i bezpieczne przejścia, których tam dziś brakuje. Teren stanie się bardziej atrakcyjny dla spacerowiczów, bo wzdłuż deptaku nanizane będą funkcje ogólnodostępne, jak stacja kolejki linowej, pijalnia wód, knajpki – podkreśla Franta. 

Uzdrowisko ma być lepiej połączone z miastem

Uzupełnieniem projektu są z kolei dwa nowe budynki, nazwane przez architektów "klinowcami", które znajdą się poniżej drogi z deptakiem. Ich dachy będą zielonymi polanami, a na jednej z nich znajdzie się miejsce na nową pijalnię wód.

Architekci zapowiadają w tym przypadku minimalną ingerencję w zastany krajobraz. Wspomniane "klinowce" mają być posadowione w miejscu istniejących polan.

– Jakby ktoś wypoziomował polany i schował pod nimi budynki. Będą praktycznie niewidoczne z dalszych perspektyw, bo ich kubatury przesłoni las – wyjaśnia Maciej Franta.

Dzięki planowanej inwestycji ośrodek będzie bardziej zszyty z miastem. Obecnie jest dość odizolowany od centrum Ustronia.

Pomóc mają nowe połączenia — kolejka linowa, ścieżki rowerowe i piesze. W zapowiedzi czytamy, że te ostatnie mają wykorzystać malownicze jary, które przecinają porośnięte bukami zbocza Równicy.

Ścieżki w formie delikatnych trapów będą zawieszone ponad poziomem gruntu — nie będą więc ingerować w topografię jarów ani pogłębiać procesów erozyjnych.

"Będziemy mogli dokończyć dzieło naszych poprzedników"

– Nasz projekt w połączeniu z ambitnymi planami inwestora stanowią szansę na wykreowanie w Ustroniu kurortu uzdrowiskowego o europejskiej randze. Po 60 latach od rozpoczęcia budowy Zawodzia będziemy mogli dokończyć dzieło naszych poprzedników, w tym kompozycję słynnych piramid, jak i całej dzielnicy, co da miastu nowe perspektywy rozwoju na następne dziesięciolecia – zapewniają obaj architekci.

Kompleks uzdrowiska planuje rozbudować Grupa American Heart of Poland. Inwestycja ma rozpocząć się najwcześniej w przyszłym roku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum