• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sanatorium na NFZ już na nowych zasadach Te zmiany już obowiązują

Autor: oprac. SzB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 06:55

Sanatorium na NFZ. Nowe zasady wyjazdu do uzdrowisk weszły w życie w 2022 roku. Nowe są opłaty za sanatorium, a w planach są już kolejne zmiany, które dotyczą m.in. skierowań i zabiegów. NFZ przypomina, ile trwa leczenie uzdrowiskowe, jakie są koszty pobytu w sanatorium (za co płaci pacjent) i jak otrzymać skierowanie.

Sanatorium na NFZ już na nowych zasadach Te zmiany już obowiązują
Sanatorium na NFZ już na nowych zasadach Te zmiany już obowiązują Fot. Shutterstock
 • Sanatorium z NFZ. Od 2022 obowiązują nowe zasady wyjazdów do sanatorium na NFZ. Chodzi o koszty pobytu w uzdrowisku. Wyższe są opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie
 • Ponadto NFZ przypomina, jak otrzymać skierowanie do sanatorium NFZ, jak długi może być pobyt oraz z jakich zabiegów można korzystać
 • - Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych - przypomina NFZ
 • W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy
 • Warto pamiętać, że Ministerstwo Zdrowia szykuje kolejne, rewolucyjne zmiany w uzdrowiskach z NFZ: koniec skierowań na leczenie uzdrowiskowe

Sanatorium na NFZ w 2022 roku. Nowe zasady już obowiązują

Leczenie uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Osoby, które - aby odzyskać sprawność po chorobie, wypadku lub chorobie zawodowej - wymagają określonych zabiegów mogą skorzystać z tego rodzaju leczenia. 

W zależności od profilu uzdrowiska, dostępne są różne rodzaju zabiegi m.in. kąpiele lecznicze i ćwiczenia w basenach, masaże wodne, krioterapia, gimnastyka indywidualna czy masaże lecznicze.

NFZ przypomina jednak, że "na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych".

W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Kolejne skierowanie na leczenie można jednak złożyć do NFZ po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego.

Natomiast pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest (zatrudnieni w w dniu 28 września 1997 roku lub przed upływem tej daty), uprawnieni są do korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego. Są ponadto zwolnieni z odpłatności za leczenie. 

 

Skierowanie do uzdrowiska na NFZ. Zasady

Skierowanie do sanatorium na NFZ wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Bierze on pod uwagę stan zdrowia pacjenta, a także ewentualny wpływ leczenia uzdrowiskowego na jego schorzenia.

Skierowanie jest następnie przesyłane - przez lekarza lub samego pacjenta - do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ono ważne 30 dni od daty wystawienia

Kiedy skierowanie zostanie zarejestrowane przez NFZ, jest ono sprawdzane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej.

Jeżeli specjalista stwierdzi przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia - nie potwierdzi skierowania.

Zostaje ono, w takim wypadku, zwrócone lekarzowi, który je wystawił, a pacjent otrzyma pisemną informację odnośnie tej decyzji. Warto przypomnieć, że nie przysługuje od niej odwołanie. 

W przypadku pozytywnej decyzji, po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy potwierdzenie skierowanie nie później niż dwa tygodnie przed datą rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego.

W serwisie internetowym NFZ na bieżąco śledzić można śledzić na jakim etapie jest realizacja skierowania. Wystarczy w przeglądarce skierowań wpisać numer skierowania (pacjent otrzymuje go pocztą, oddział wojewódzki przesyła go po zarejestrowaniu skierowania). 

 

Leczenie w uzdrowisku NFZ. Ile trwa?

Ile trwa leczenie w uzdrowisku NFZ? Odpowiedź na to pytanie zależy od profilu uzdrowiska. 

 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni (w przypadku dziecka - 27) i jest bezpłatny. 
 • W sanatorium uzdrowiskowym również trzy tygodnie. Z tym jednak zastrzeżeniem, że pobyt dziecka jest bezpłatny, a osoby dorosłej - częściowo odpłatny.
 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa z kolei cztery tygodnie i jest bezpłatny.
 • Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej to również 28 dni, całość jest częściowo odpłatna.
 • Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa natomiast od 6 do 18 dni. 

Sanatorium NFZ. Opłaty wzrosły w 2022 roku. Za co płaci pacjent? 

Jeśli chodzi o koszty pobytu w sanatorium NFZ to każdy pacjent przebywający w sanatorium uzdrowiskowym płaci za zakwaterowanie i wyżywienie. Wysokość opłaty - za jeden dzień pobytu - zależy od standardu pokoju. Wysokość tych opłat nie jest dowolna - została określona bowiem przez Ministra Zdrowia.

Natomiast zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są całkowicie bezpłatne. 

Przypomnijmy, że NFZ nie ponosi także:

 • kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego;
 • kosztów pobytu opiekuna pacjenta;
 • dodatkowych opłat obowiązujących w miejscu położenia zakładu (np. opłat klimatycznych);
 • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Opłaty za sanatorium NFZ. Nowe stawki wynoszą (w zł za dzień):

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (32,6 - od 1 października do 30 kwietnia/40,9 - od 1 maja do 30 września);
 • pokój jednoosobowy w studiu (26,1/37,4);
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (24,9/33,2);
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5/27,3);
 • pokój dwuosobowy w studiu (16,5/24,9);
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (14,2/19,5);
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5/14,8);
 • pokój wieloosobowy w studiu (11,9/13,6);
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (10,6/11,9).

Ministerstwo szykuje zmiany w przepisach dotyczących wyjazdu do uzdrowiska

Informowaliśmy, że Ministerstwo Zdrowia szykuje ważne zmiany w przepisach dotyczących wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe. Najważniejsza zmiana to ta, że to pacjent a nie lekarz NFZ, ma zdecydować, gdzie jechać na leczenie. 

Po wprowadzeniu reformy będzie konieczne skierowanie do sanatorium, ale nie będzie trzeba go przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Zabiegi nadal mają być bezpłatne, a pacjent będzie dopłacał do kwaterunku i odpowiada za dojazd. W planach zapowiedziano więcej zabiegów - ich liczba zostanie zwiększona z trzech do pięciu dziennie. 


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum