×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sanatorium. Można wybrać miejsce i termin turnusu. NFZ tłumaczy zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: Fakt, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 26 sierpnia 2023 19:33

Kuracjusze mogą współdecydować o wyborze miejsca oraz terminu wyjazdu do sanatorium NFZ. W takiej sytuacji zainteresowani sami organizują sobie zakwaterowanie i wyżywienia, a Fundusz zapewnia wizyty lekarskie w przychodni uzdrowiskowej oraz zabiegi. Jest to leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku.

Sanatorium. Można wybrać miejsce i termin turnusu. NFZ tłumaczy zasady
Istnieje możliwość współdecydowana o terminie wyjazdu do sanatorium. Fot. AdobeStock
  • Coraz więcej pacjentów zastanawia się, czy mogą samodzielnie zdecydować o miejscu i terminie wyjazdu do sanatorium
  • Okazuje się, że jest to możliwe – można bowiem współdecydować o w takiej sytuacji można skorzystać z leczenia ambulatoryjnego w uzdrowisku
  • – Takie leczenie trwa 6, 12, albo 18 dni. NFZ płaci za minimum trzy zabiegi dziennie, w tym jeden z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, na przykład siarki czy borowiny – wyjaśniła Faktowi Anna Leder, rzeczniczka Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Łodzi

Można wybrać sanatorium na NFZ i termin turnusu. NFZ tłumaczy zasady

Fakt przypomina, że można wybrać miejsce i termin kuracji uzdrowiskowej w sanatorium NFZ. W takiej sytuacji zainteresowani sami organizują zakwaterowanie i wyżywienie, a Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia wizyty lekarskie w przychodni uzdrowiskowej oraz zabiegi. Na tych zasadach  pacjenci mogą skorzystać z leczenia ambulatoryjnego w uzdrowisku.

 – Takie leczenie trwa 6, 12, albo 18 dni. NFZ płaci za minimum trzy zabiegi dziennie, w tym jeden z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, na przykład siarki czy borowiny. Można wskazać NFZ swoje preferencje (listownie) oraz termin, w którym pacjent chciałby wyjechać na kurację. W miarę podpisanych umów i dostępnych terminów staramy się sprostać prośbom pacjentów. Pacjent sam organizuje sobie nocleg i wyżywienie. Leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku NFZ potwierdza nie częściej niż raz na 12 miesięcy – wyjaśniła Faktowi Anna Leder, rzeczniczka Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Łodzi.

Zdaniem rzeczniczki takie rozwiązanie jest szczególnie dogodne dla osób, które nie mogą wykorzystać 21 dni urlopu, aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Dziennik wyjaśnia, że chętni powinni zapytać w wojewódzkich oddziałach NFZ o uzdrowiska, które mają podpisane umowy na takie leczenie. W 2023 roku wśród uzdrowisk znalazły się m.in. Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Kołobrzeg, Szczawnica, Uniejów, Świnoujście.

Ważna uwaga: lekarz wystawia skierowanie na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe elektronicznie. Pacjent sam musi wysłać do oddziału NFZ list albo e-mail, wskazując miejsce pobytu i termin leczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum