×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rośnie liczba pacjentów w sanatoriach. Polacy najbardziej lubią kurować się nad Bałtykiem

Autor: oprac. JKB • Źródło: GUS, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 03 czerwca 2023 19:30Zaktualizowano: 31 maja 2023 14:09

Główny Urząd Statystyczny opublikował obszerny raport "Działalność lecznicza zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i stacjonarnych zakładów rehabilitacji leczniczej w 2022 roku". Wynika z niego, że w ubiegłym roku funkcjonowały 254 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, w których przyjęto łącznie 819,9 tys. kuracjuszy.

Rośnie liczba pacjentów w sanatoriach. Polacy najbardziej lubią kurować się nad Bałtykiem
GUS podał statystyki dotyczące uzdrowisk za 2022 rok. Fot. Shutterstock
 • Z danych GUS można dowiedzieć się, że na koniec minionego roku działalność prowadziło 41 szpitali uzdrowiskowych, 184 sanatoria uzdrowiskowe, 6 przychodni i 23 zakłady przyrodolecznicze obsługujące kompleksy uzdrowiskowe
 • Co ważne, w 2022 roku odnotowano wzrost o 40 proc. liczby kuracjuszy leczonych stacjonarnie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w porównaniu z 2021 roku
 • Największą popularnością cieszyły się uzdrowiska położne na terenie województwa zachodniopomorskiego, a także kujawsko-pomorskiego

Działalność lecznicza uzdrowisk w Polsce

"Działalność lecznicza zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i stacjonarnych zakładów rehabilitacji leczniczej w 2022 roku" to szczegółowy raport opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny.

Z raportu wynika, że w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych w końcu roku znajdowało się 45,6 tys. łóżek (wzrost o 155 łóżek w porównaniu z 2021 roku), a na leczeniu w trybie stacjonarnym przebywało w ciągu roku 742 tys. pacjentów (to o 40 proc. więcej niż w roku poprzednim).

Kobiety stanowiły 60,7 proc. leczonych stacjonarnie, natomiast osoby w wieku 65 lat i więcej – 56,0 proc., z kolei średni czas pobytu kuracjusza w opiece stacjonarnej wyniósł 16,1 dnia.

Najwięcej kuracjuszy leczyło się w opiece stacjonarnej w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego zlokalizowanych na terenie:

 • województwa zachodniopomorskiego (180 tys. osób),
 • województwa kujawsko-pomorskiego (153,2 tys.),
 • województwa dolnośląskiego (94,6 tys.),
 • województwa małopolskiego (91,5 tys.).

W wymienionych województwach przyjęto łącznie aż 70 proc. kuracjuszy leczonych stacjonarnie. Co ważne, w minionym roku 57,7 proc. pacjentów leczonych w opiece stacjonarnej korzystało z dofinansowania pobytu ze środków NFZ (o 4,3 p. proc. więcej niż w 2021 roku), natomiast pacjenci pełnopłatni stanowili 36,1 proc. kuracjuszy (o 2,7 p. proc. mniej niż w roku poprzednim).

GUS jednocześnie poinformował, że z leczenia w trybie ambulatoryjnym w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego skorzystało łącznie 77,9 tys. pacjentów (o 11,2 proc. więcej niż w roku poprzednim). Jednocześnie zaś ponad 74,3 proc. pacjentów ambulatoryjnych stanowiły osoby korzystające z usług sanatoriów uzdrowiskowych i zakładów przyrodoleczniczych.

Statystyki dotyczące zabiegów leczniczych w 2022 roku:

 • 35,1 mln – to liczba wykonanych zabiegów leczniczych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego,
 • 26,3 proc. zabiegów stanowiły zabiegi przyrodolecznicze, w tym:

-   zabiegi borowinowe,

-   kąpiele mineralne,

 • zabiegi kinezyterapii stanowiły 19,6 proc.,
 • elektrolecznictwo - 11,9 proc.,
 • masaże - 10,2 proc.,
 • wodolecznictwo  - 9,4 proc.

Rehabilitacja lecznicza w stacjonarnych zakładach

GUS podał, że w końcu 2022 roku funkcjonowały 44 stacjonarne zakłady rehabilitacji leczniczej, w których znajdowało się 4,5 tys. łóżek. Przez cały miniony rok w zakładach przyjęto 74,5 tys. pacjentów (o 22,2 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim), z czego 66,9 tys. stacjonarnie i 7,6 tys. ambulatoryjnie.

Wśród pacjentów leczonych stacjonarnie kobiety stanowiły 55,1 proc., a osoby w wieku 65 lat i więcej – 41,8 proc. Średnia liczba dni pobytu pacjentów stacjonarnych wyniosła 11,5 dnia.

Z dalszych statystyk wynika również, że w stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej największą grupę leczonych stacjonarnie stanowili pacjenci pełnopłatni45,8 tys. osób.

Spośród instytucji dofinansowujących leczenie w trybie stacjonarnym:

 • NFZ opłacił pobyt 6,1 tys. pacjentom,
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opłacił pobyt 5,5 tys. pacjentów,
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłacił pobyt 5,1 tys. pacjentów.

W stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej w ciągu roku wykonano 2,4 mln zabiegów leczniczych (o 14,2 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim), z których najwięcej było zabiegów kinezyterapii (31,8 proc.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum