• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rok 2013 - jaki był w reumatologii

Autor: Maria Majdan/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2013 12:51

Nowe rekomendacje EULAR dotyczące leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów lekami syntetycznymi i biologicznymi, uruchomienie nowego programu lekowego obejmującego leczenie aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów nowymi lekami biologicznymi certolizumabem i tocilizumabem. Na te m.in. wydarzenia wskazuje prof. Maria Majdan, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, proszona przez nas o krótkie podsumowanie 2013 roku w reumatologii.

Rok 2013 - jaki był w reumatologii

- Reumatologia jest jednym z działów medycyny bardzo szybko rozwijającym się w ostatnich kilkunastu latach. Każdy nowy rok przynosi nowy „bagaż” wiedzy klinicznej obejmujący:
• nowe kryteria klasyfikacyjne chorób;
• nowe rekomendacje postępowania w poszczególnych chorobach reumatycznych;
• rejestrację nowych leków powstających w procesie zaawansowanych technologii.

Wiedza o nowych klinicznych osiągnięciach diagnostyczno-terapeutycznych dociera do Polski bardzo szybko. Szybko też jest wprowadzana do praktyki klinicznej w kraju przez propagowanie wiedzy na te tematy na licznych krajowych spotkaniach naukowo- szkoleniowych.

Szczególnym forum wymiany wiedzy o postępach w reumatologii klinicznej i odkryciach naukowych dotyczących chorób reumatycznych stanowią dwa międzynarodowe kongresy: EULAR organizowany przez Europejskie Towarzystwo Reumatologiczne i ACR  organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne.

Rekomendacje naukowe

W 2013 roku w światowym piśmiennictwie reumatologicznym został opublikowany nowy uaktualniony podział układowych zapaleń naczyń, nowe kryteria rozpoznania twardziny układowej, nowe uaktualnione rekomendacje leczenia młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów oraz rekomendacje EULAR dotyczące leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów lekami syntetycznymi i biologicznymi.

W zakresie rejestracji leków wydarzeniem o wymiarze międzynarodowym była rejestracja w Europie pierwszego leku biopodobnego do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Informacje o tych osiągnięciach w diagnostyce i leczeniu chorób reumatycznych były przedstawiane w Polsce w 2013 roku w czasie kilku ogólnokrajowych spotkań reumatologicznych. Najważniejszym z nich była Konferencja Naukowo-Szkoleniowa IV Krajowe Spotkania Reumatologiczne, która odbyła się w Sopocie 12-14 września 2013 roku oraz Konferencja Post EULAR/ACR, która miała miejsce w Poznaniu w dniach 15-16 listopada 2013 roku.

Aktualne rekomendacje leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów powinny już być wdrażane do praktyki klinicznej i należy sądzić, że będzie to ważne zadanie do realizacji w 2014 roku. Zapewne pojawi się konieczność modyfikacji programów lekowych pod tym kątem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum