Rewolucja w sanatorium na NFZ. Minister zdrowia zdradził szczegóły: przełom dla pacjentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 stycznia 2023 07:09

Zmiany w uzdrowiskach. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że jeszcze w pierwszym półroczu tego roku do konsultacji publicznych trafi projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym. - Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi - powiedział.

Rewolucja w sanatorium na NFZ. Minister zdrowia zdradził szczegóły: przełom dla pacjentów
Rewolucja w sanatorium na NFZ. Minister zdrowia zdradził szczegóły: przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi Fot. Shutterstock
  • Resort zdrowia szykuje ogromne zmiany w sanatariach na NFZ. - Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Szef resortu zdrowia wskazał przy tym, że chce "przewartościować proces leczenia uzdrowiskowego i na nowo zdefiniować go z punktu widzenia pacjenta"
  • Z zapowiedzi ministra wynika także, że termin wejścia w życie nowych przepisów nie ulegnie zmianie i styczeń 2024 roku pozostaje realny

Sanatorium na NFZ. Ogromne zmiany w leczeniu uzdrowiskowym

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Na pewno termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną one obowiązywać od stycznia 2024 roku. Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi - zaznaczył.

Reformę leczenia uzdrowiskowego szef MZ zapowiedział we wrześniu 2022 roku. Istotą zmian, jak mówił, będzie wygoda pacjenta. Osoba skierowana na leczenie uzdrowiskowe będzie mogła zdecydować, gdzie chce pojechać i będzie miała wybór ze wszystkich dostępnych w kraju sanatoriów. Teraz decyduje o tym Narodowy Fundusz Zdrowia. Kuracjusz - jak zapowiadało MZ - ma mieć także szerszą ofertę zabiegów.

Minister zdrowia pytany przez PAP, kiedy zakończą się prace nad projektem, co pierwotnie miało nastąpić jesienią ub. r., zaznaczył, że "prace cały czas trwają". Obecnie projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

- Chcemy przewartościować proces leczenia uzdrowiskowego i na nowo zdefiniować go z punktu widzenia pacjenta. Na pewno termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną obowiązywać od stycznia 2024 roku. Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi - powiedział minister Niedzielski.

Zmiany w uzdrowiskach: wzmocnienie podmiotowej roli pacjenta

W październiku 2022 roku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w Sejmie, że celem projektu jest dostosowanie zakresu udzielania świadczeń do aktualnych potrzeb pacjentów, wzmocnienie podmiotowej roli pacjenta, podniesienie jakości świadczeń usług związanych z dokonywaniem wyboru, cyfryzacja skierowań oraz uproszczenie procedur kontraktowania.

Kraska zapowiadał, że zgodnie z projektowanymi założeniami za prowadzenie list oczekujących i wyznaczenie pacjentom terminów leczenia będą odpowiadały zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Kwalifikacje pacjentów na leczenie prowadzić będą lekarze uzdrowiskowi na podstawie dokumentacji medycznej. Zniesiony miałby być także obowiązek potwierdzenia skierowania przez odziały wojewódzkie NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum