×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rewolucja w reumatologii na NFZ. Po dwóch wizytach pacjent z kompletem badań. Konsultant krajowa tłumaczy

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia13 kwietnia 2023 16:40

W kwietniu 2023 weszły przepisy NFZ, które pozwolą pacjentom z zapalnymi chorobami reumatycznymi na szybsze przeprowadzenie potrzebnych badań diagnostycznych. - Komplet badań ambulatoryjnych pacjent będzie mógł uzyskać po dwóch wizytach w poradni specjalistycznej - tłumaczy prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

Rewolucja w reumatologii na NFZ. Po dwóch wizytach pacjent z kompletem badań. Konsultant krajowa tłumaczy
Rewolucja w reumatologii na NFZ. Po dwóch wizytach w poradni pacjent uzyska komplet badań Fot. AdobeStock
  • Dotąd kwoty przeznaczane przez NFZ na badania diagnostyczne w reumatologii w ramach porad były tak niskie, że chorzy musieli kilka razy udawać się do specjalisty
  • Obecnie badania diagnostyczne w reumatologii, ambulatoryjne lub wymagające pobytu pacjenta w szpitalu, są osobno rozliczane i lepiej niż dotąd wycenione
  • Co te zmiany oznaczają dla pacjentów tłumaczy prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii
  • Pacjenci reumatyczni uzyskali możliwość szybszego przeprowadzenia badań diagnostycznych
  • Rewolucyjną zmianą dla pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi będzie oczekiwane wprowadzenie pilotażu opieki kompleksowej - zaznacza profesor

Ogromne zmiany w diagnostyce w reumatologii. Zyskają pacjenci

Zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna od 1 kwietnia wprowadziło nowości w zakresie diagnostyki ambulatoryjnej w reumatologii.

Poradnie specjalistyczne uzyskały możliwość wykonywania badań diagnostycznych w oparciu o nowe tzw. produkty rozliczeniowe, dedykowane diagnostyce chorób reumatologicznych: diagnostyka podstawowa wykonywana w trybie ambulatoryjnym - 759 pkt i diagnostyka rozszerzona wykonywana w trybie ambulatoryjnym - 1 223 pkt.

Świadczeniodawcy otrzymują osobne środki na diagnostykę w reumatologii, jest też ona zdecydowanie lepiej niż dotąd wyceniona.

Pojawiło się również zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, które wprowadza produkt: kompleksowa diagnostyka chorób reumatologicznych.

To rozwiązanie uwzględnienia różnicę kosztów realizacji diagnostyki w warunkach poradni specjalistycznej vs oddziału szpitalnego (tu koszt jest wyższy), czy też procedur możliwych do przeprowadzenia jedynie w warunkach szpitalnych.

Co te zmiany oznaczają dla pacjentów tłumaczy prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dz. reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, z-ca dyr. ds. klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Diagnostyka dla pacjentów reumatologicznych szybsza i łatwiej dostępna

Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu dwóch porad ambulatoryjnych z diagnostyką. Dotąd wycena porady była tak niska, że lekarz nie mógł w jej ramach zlecić wszystkich potrzebnych badań. Obecnie dwie porady są wysoko wycenione i dlatego w oparciu o nie możliwe jest przeprowadzenie szerszej diagnostyki.

- Pacjent nie będzie musiał, tak jak dotąd, wiele razy przychodzić do poradni specjalistycznej i tracić czas, żeby możliwe było wykonanie i rozliczenie wszystkich potrzebnych badań. Poszerzona diagnostyka będzie mogła być wykonana szybciej - podkreśla konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

Natomiast w rozliczeniach ze szpitalami NFZ wprowadził hospitalizację diagnostyczną. Jej przeprowadzenie i rozliczenie będzie możliwe, po wcześniejszych dwóch poradach ambulatoryjnych, gdy wymagana jest dalsza, ale już zaawansowana diagnostyka wysokospecjalistyczna.

- Obecnie wysokospecjalistyczna diagnostyka może się odbyć w oparciu o jednodniową hospitalizację. Możemy pacjenta szybko zdiagnozować w warunkach szpitalnych. Do tej pory tacy pacjenci byli umieszczani w szpitalu na kilka dni, gdyż dopiero wycena takiej hospitalizacji pozwalała na zwrot kosztów pogłębionej diagnostyki - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, wskazując na kolejne pozytywne zmiany dla diagnozowanych pacjentów reumatycznych.

Te rozwiązania przyspieszą nieco drogę pacjenta w systemie, gdy już trafi do specjalisty i otrzyma skierowanie na badania diagnostyczne. Problemem jednak pozostaje czas oczekiwania w kolejce do reumatologa.

Ogromne zmiany ma przynieść oczekiwany pilotaż opieki kompleksowej

Jak zwraca uwagę konsultant krajowa, w tej samej kolejce oczekują zarówno pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów, jak i pacjenci z zapalnym chorobami reumatycznymi.

Tymczasem w przypadku zapalnych chorób reumatycznych czas, jaki upływa od pojawienia się pierwszych objawów do podjęcia terapii jest bardzo istotny dla skuteczności leczenia. To tym ważniejsze, że strukturalnych zmian w stawach wywołanych zapalnymi chorobami reumatycznymi nie można cofnąć.

- Ogromną zmianę dla pacjentów reumatycznych przyniesie oczekiwany pilotaż Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS). Wprowadzenie pilotażu będzie rewolucją w zakresie podejścia do opieki nad pacjentami z najczęstszymi schorzeniami w reumatologii, czyli reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i spondyloartropatiami - łuszczycowym zapaleniem stawów, ZZSK, nieradiograficznymi postaciami spondyloartropatii - mówi prof. Brygida Kwiatkowska.

Jak przewiduje, rozporządzenia wprowadzającego pilotaż można oczekiwać w najbliższych miesiącach.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie jest w fazie odniesienia się ministerstwa do uwag wniesionych podczas konsultacji społecznych.

Przypomnijmy, że o możliwości wprowadzenia programu pilotażowego Kompleksowej opieki nad chorym z wczesnym zapaleniem stawów KOWZS informował w październiku 2022 r. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Projekt pilotażu zakłada, że chorzy z zapalnymi chorobami reumatycznymi będą obejmowani opieką koordynowaną i będą mieli zapewnione szybkie konsultacje u lekarzy specjalistów, i leczenie w wyspecjalizowanych ośrodkach referencyjnych.

- Na leczenie w ramach pilotażu pacjentów z podejrzeniem zapalnej choroby reumatycznej będą mogli kierować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, jak również każdy specjalista i reumatolog, który nie ma możliwości prowadzenia szybkiej diagnostyki w małej poradni reumatologicznej. Pilotaż przewiduje kompleksową, roczną opiekę nad pacjentami. Udowodnimy, że taka opieka daje przełożenie na dobrą jakość leczenia pacjenta - przekonuje prof. Brygida Kwiatkowska.

Pilotaż ma objąć 4 tysiące pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum