• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Reumatologia. Prof. Włodzimierz Samborski objął funkcję prezesa PTR. Nowy skład zarządu Towarzystwa

Autor: PW • Źródło: PTR, Rynek Zdrowia19 września 2021 12:25

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne ma nowego prezesa i nowy zarząd główny. Nowym prezesem ZG PTR został prof. Włodzimierz Samborski. Kto zasiada w zarządzie Towarzystwa?

Reumatologia. Prof. Włodzimierz Samborski objął funkcję prezesa PTR. Nowy skład zarządu Towarzystwa
Prof. Włodzimierz Samborski objął funkcję prezesa PTR. Fot. archiwum RZ
  • Prof. Włodzimierz Samborski, nowy prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego jest kierownikem Katedry i Kliniki Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Prezesem-elektem został wybrany prof. Zbigniew Żuber, kierownik Oddziału Dzieci Starszych z Pododdziałem Neurologicznym, Reumatologicznym Szpitala św. Ludwika w Krakowie
  • Wybory do odbyły się podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów w Poznaniu, które miało miejsce w trakcie XXIV Kongresu PTR
  • Poniżej podajemy pełny skład nowego ZG PTR

Prezes-elekt, prezes, past-prezes PTR

Podczas zjazdu delegatów PTR prof. Włodzimierz Samborski, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii objął funkcję prezesa ZG PTR.

Wcześniej tę funkcję sprawował prof. Marek Brzosko, kierownik Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Immunologii Klinicznej PUM w Szczecinie.

Prezesem-elektem został wybrany prof. Zbigniew Żuber, kierownik Oddziału Dzieci Starszych z Pododdziałem Neurologicznym, Reumatologicznym Szpitala św. Ludwika w Krakowie.

Wybory do odbyły się w dniu 15.09.2021 r. podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów w Poznaniu, które miało miejsce w trakcie XXIV Kongresu PTR.

Kto zasiada w nowym składzie zarządu PTR

Skład ZG PTR kadencji 2021-2024:

Prezes ZG PTR
Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Samborski

Prezes Elekt
Dr hab. n. med. Zbigniew Żuber, Prof. nadzw. KA

Prezes poprzedniej kadencji
Prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko

Skarbnik
Dr n. med. Marcin Stajszczyk

Sekretarz
Dr n. med. Wojciech Romanowski

Pozostali członkowie

Dr hab. n. med. Bogdan Batko, Prof. nadzw. KA

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Jeka

Prof. dr hab. n. med. Przemysław Kotyla

Dr hab. n. med. Hanna Przepiera-Będzak

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Smolewska

Prof. dr hab. n. med. Piotr Wiland

W XXIV Kongresie PTR w Poznaniu, który zakończył się w sobotę (18 września) uczestniczyło na miejscu ok. 350 specjalistów; ok. 250 reumatologów brało udział w wydarzeniu dzięki transmisjom on line. Na kongresie poruszana była m.in. tematyka najważniejszych chorób reumatycznych, a także kwestia dostępności i wdrażania nowych metod ich leczenia.

Prezes PTR o wyzwaniach w reumatologii

W wypowiedzi dla mediów prof. Włodzimierz Samborski, pytany o wyzwania stojące przed specjalistami reumatologii powiedział m.in. że podobnie, jak w przypadku innych specjalności medycznych, reumatolodzy przypuszczają, iż w wyniku pandemii COVID-19 może wystąpić niediagnozowanie nowych przypadków chorób reumatycznych.

Profesor wskazał też m.in. na rolę fizjoterapeutów w leczeniu pacjentów reumatologicznych. Podkreślił, że "fizjoterapia jest niezbędnym elementem planu leczenia, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów, spondyloartropatii zapalnych i choroby zwyrodnieniowej stawów".

- Czasu wystarczy raczej na krótki kontakt z fizjoterapeutą, który może pacjentom przekazać, jak powinien funkcjonować z daną chorobą. Ale to nie są już te czasy, kiedy rehabilitant, fizjoterapeuta zabierał pacjenta na salę i tam ćwiczył z nim 4 godziny dziennie - mówił prof. Samborski.

Czytaj też: Reumatologia. Prof. Włodzimierz Samborski o sytuacji pacjentów reumatologicznych

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum