• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Reumatologia. Od lipca nowe leki w programach lekowych. "Leczenie coraz efektywniejsze"

Autorzy: Jacek Janik; Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia13 lipca 2022 16:30

Lipcowa lista refundowanych leków znacznie rozszerzyła dostęp pacjentów z zapalnymi chorobami stawów do skutecznych terapii. Refundacją objęto trzy nowe leki, a dla dwóch kolejnych rozszerzono finansowanie o nowe wskazania. – Dawno nie było tak dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia – komentuje prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

Reumatologia. Od lipca nowe leki w programach lekowych. "Leczenie coraz efektywniejsze"
Pacjenci z zapalnymi chorobami stawów zyskali dostęp do nowych leków Fot. Shuttertock
  • Pacjenci z zapalnymi chorobami stawów zyskali dostęp do nowych leków. Refundacją objęto trzy nowe preparaty, w tym upadacytynib, a dla dwóch kolejnych rozszerzono finansowanie o nowe wskazania
  • Resort zdrowia uruchomił także całkiem nowy program lekowy dedykowany reumatologii – leczenia nintedanibem choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową (B.135)
  • Prof. Brygida Kwiatkowska bardzo dobrze ocenia współpracę Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem reumatologów. – Uzyskaliśmy refundację dla leków, o które postulowaliśmy. Kolejne procedują się. Oby tak dalej – zaznacza konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii
  • Pacjenci wysoko cenią sobie objęcie refundacją podawanego w tabletkach upadacytynibu. – Dzięki niemu pacjent nie musi się już kłuć.– zwraca uwagę Violetta Zajk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”

Reumatologia. Od lipca nowe leki w programach lekowych. „Dawno nie było tak dobrej współpracy z MZ"

Lipcowa lista refundowanych leków znacznie rozszerzyła dostęp pacjentów z zapalnymi chorobami stawów do innowacyjnych terapii. Znalazły się na niej trzy nowe preparaty, a dla dwóch kolejnych rozszerzono finansowanie o nowe wskazania. Wprowadzono zmiany łącznie w czterech programach lekowych. Uruchomiony został także całkiem nowy program lekowy dedykowany reumatologii – leczenia nintedanibem choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową (B.135)

Poszerzenie dostępu do refundowanych terapii od 1 lipca 2022 r. obejmały:

  • upadacytynib (inhibitor JAK1) – w leczeniu aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS);
  • nintedanib (inhibitor kinaz tyrozynowych) – w nowym wskazaniu, chorobie śródmiąższowej płuc, związanej z twardziną układową (SSc-ILD);
  • anakinra (inhibitor receptora IL-1) – w postaci układowej MIZS i chorobie Stilla u dorosłych;
  • iksekizumab (inhibitor IL-17) – w nowych wskazaniach – ZZSK oraz osiowej i obwodowej postaci Spondyloartropatii (SpA);
  • sekukinumab (inhibitor IL-17) – w nowym wskazaniu – osiowej i obwodowej postaci SpA.

Pacjenci z chorobami zapalnymi stawów w Polsce wyczekiwali tych zmian.

– Na listę leków refundowanych weszły leki bardzo innowacyjne. To dla naszych pacjentów krok w kierunku nowoczesnego leczenia. Rzeczywiście, to co obiecał nam minister, że zrobi dla reumatologii, udało się zrealizować – podkreśla Violetta Zajk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Zadowolenia nie kryją także lekarze klinicyści. Jak zaznaczają, bardzo pozytywnie oceniają ostatnie lata współpracy Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem reumatologów.

– Dawno nie było tak dobrej współpracy. Uzyskaliśmy refundację dla leków, o które postulowaliśmy. Kolejne procedują się. Oby tak dalej – ocenia prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii i kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Upadacytynib w trzech wskazaniach. Nowe możliwości leczenia MIZS i choroby Stilla

Profesor za przełomową uznaje refundację upadacytynibu w trzech wskazaniach – leczeniu aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz łuszczycowego zapalenia stawów. To tzw. wysoce selektywny inhibitor kinaz janusowych (JAK1).

– W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa dysponowaliśmy do tej pory tylko lekami biologicznymi, w tym inhibitorami TNF-alfa i interleukiny-17. Nie mieliśmy dostępu do syntetycznego, celowanego JAK inhibitora. To rozszerzenie jest niezwykle ważne. Wiemy już bowiem, że jeżeli u pacjenta nie działa jeden z leków tej samej grupy – tak jak w przypadku inhibitorów TNF-alfa, to zastosowanie drugiego może okazać się mniej skuteczne. Im więcej leków o różnych mechanizmach działania mamy do dyspozycji, tym leczenie może być efektywniejsze i bardziej dla pacjenta bezpieczne – podkreśla.

Upadacytynib ma jeszcze jedną zaletę. Jest podawany w tabletkach raz dziennie, podczas gdy inne leki stosowane w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa mają formę podskórnych zastrzyków lub dożylnych wlewów. Obecność nowego JAK-a poszerza zatem nie tylko opcje terapeutyczne, ale daje także możliwość lepszego dostosowania leczenia do preferencji pacjenta.

– Dzięki niemu pacjent nie musi się już kłuć – mówi Violetta Zajk.

Podkreśla też, że należy dużą pracę włożyć w uświadamianie pacjentów, co dają nowoczesne preparaty, żeby nie bali się leczenia biologicznego oraz nowej generacji, bo często jest ono bezpieczniejsze niż leczenie sterydami.

Prof. Kwiatkowska zwraca także uwagę na wprowadzenie inhibitora interleukiny-1 (IL-1) do programu lekowego leczenia choroby Stilla u dorosłych i MiZS.

– Jest to kluczowy lek w leczeniu postaci układowej młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów i choroby Stilla u dorosłych, który wykazuje największą skuteczność, a którego do tej pory nie mieliśmy, choć w UE jest zarejestrowany i stosowany od dawna – tłumaczy.

Nowy program lekowy w reumatologii otwiera nowe możliwości leczenia

Środowiska pacjentów i lekarzy cieszy także stworzenie nowego programu dedykowanego reumatologii – leczenia nintedanibem choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową (B.135). Lek ten jest już refundowany w programie lekowym leczenia idiopatycznego włóknienia płuc.

– Do tej pory leczyliśmy naszych pacjentów w ramach RDTL, czyli ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Liczę, że do tego programu kwalifikować chorych będą mogli również lekarze pulmonolodzy, gdyż w propozycji zapisów nowych programów nie uwzględniono pulmonologów mimo, że razem pracowaliśmy nad organizacją wspólnej opieki nad takimi pacjentami. Powikłania płucne i wtórnie do nich powikłania sercowe są najczęstszą przyczyną śmierci pacjentów z twardziną układową bądź konieczności wykonania przeszczepu organów – zaznacza prof. Kwiatkowska.

Program lekowy otwiera także przed reumatologami i ich pacjentami nowe możliwości.

– Będziemy walczyć w następnej kolejności o refundację leczenia zmian śródmiąższowych w innych chorobach reumatologicznych, które również zwiększają u naszych pacjentów ryzyko zgonu i powodują niewydolność oddechową. Zmiany śródmiąższowe mogą być także następstwem reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu Sjögrena, mieszanej choroby tkanki łącznej, zapalenia skórno- i wielomięśniowego czy tocznia – przypomina konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum