rp.pl/Rynek Zdrowia | 08-12-2014 11:30

Reumatoidalne zapalenie stawów eliminuje młodych z rynku pracy

Reumatyzm sieje spustoszenie, także wśród ludzi młodych - alarmuje Rzeczpospolita i wyjaśnia, że co trzeci pacjent chorujący na reumatoidalne zapalenie stawów opuszcza rynek pracy już po dwóch latach od momentu rozpoznania choroby.

Dane. o czym pisaliśmy wielokrotnie, są wstrząsające: co trzeci pacjent chorujący na reumatoidalne zapalenie stawów opuszcza rynek pracy już po dwóch latach od momentu rozpoznania choroby. 60 proc. traci całkowicie zdolność do pracy po dziesięciu latach.

Co więcej, choroba dotyka ludzi młodych - na niektóre rodzaje choroby zapadają 20-, 30-latki. Schorzenie dotyczy rzeszy pacjentów - 400 tys. osób w całej Polsce.

W cyklu Śniadanie z Rzeczpospolitą eksperci (prof. Brygida Kwiatkowska, Danuta Kapołka, Bogdan Batko, Anna Okońska-Walkowicz, Jerzy Gryglewicz, Magdalena Władysiuk) analizują sytuację chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Twierdzą, że taki chory nie musi trafić na wózek.

Aby tacy chorzy jak najdłużej sprawność, konieczne jest powstanie systemu wczesnej diagnostyki, wprowadzającego pacjentów z podejrzeniem zapalnej choroby stawów na szybką ścieżkę. To bardzo ważne, bo nawet najnowsze metody leczenia, jeśli zastosujemy je zbyt późno, przynoszą dużo mniejsze efekty niż we wczesnej fazie zapalenia stawów.

Czytaj też. "Pakiet kolejkowy" dla reumatologii? To się może udać

Czas jest w zapalnych chorobach reumatycznych - jak dotąd - jedynym pewnym predykatorem określającym oczekiwaną skuteczność leczenia.

Czytaj: www.rp.pl