• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Resort zdrowia o leczeniu reumatologicznym w Polsce

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 12 października 2015 11:11

12 października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Dolegliwości reumatyczne dotyczą 30-40 proc. Europejczyków.

Resort zdrowia o leczeniu reumatologicznym w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje około 400 tys. osób. Najczęściej są to osoby w wieku produkcyjnym. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2013 roku choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej stanowiły czwartą przyczynę zwolnień lekarskich w Polsce.

Choroby reumatyczne mają charakter przewlekły i powodują uszkodzenie narządów ruchu. Prowadzą do postępującej niepełnosprawności pacjenta, a następnie - uniemożliwiają mu funkcjonowanie na rynku pracy.

Choroby te mogą spowodować także powikłania wielonarządowe. Ich etiologia nie jest jeszcze w pełni znana, dlatego nie można wdrożyć skutecznej profilaktyki. Należy zatem zadbać o odpowiednie czynniki środowiskowe, m.in. ograniczyć palenie tytoniu, zapobiegać infekcjom i zwalczać nadwagę.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi działania, które mają pomóc pacjentom z chorobami reumatycznymi - informuje resort na stronie internetowej. Pacjenci cierpiący na najcięższe choroby reumatyczne są objęci programami lekowymi: Leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS) i Młodzieńczego Idiopatycznego Zapalenia Stawów (MIZS) o przebiegu agresywnym; Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z aktywną i ciężką postacią Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa (ZZSK); Leczenie Łuszczycowego Zapalenia Stawów o przebiegu agresywnym.

W ramach programów 17 leków stosowanych w leczeniu tych chorób zostało objętych refundacją. Ponadto na liście leków refundowanych zostało ujętych ponad 130 leków dostępnych w aptece na receptę.

Resort zdrowia wprowadził również nowy, modułowy system specjalizacji lekarskich. Umożliwia on lekarzom uzyskiwanie tytułu specjalisty, m.in. w dziedzinie reumatologii, w krótszym czasie.

Więcej: www.mz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum