• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Reforma szpitalnictwa niewygodna: Ministerstwo Zdrowia odsuwa ją na czas po wyborach?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Dziennik Gazeta Prawna08 czerwca 2022 11:00

Resort zdrowia odsuwa reformę systemu szpitalnictwa na czas po wyborach – informuje dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna. Temat ważny i kontrowersyjny: zajmie się nim kolejny rząd. Co to oznacza dla szpitali?

Reforma szpitalnictwa niewygodna: Ministerstwo Zdrowia odsuwa ją na czas po wyborach?
Czy kategoryzacja szpitali odbędzie się w 2023 r.? Fot. Shutterstock
  • Jak poinformował Dziennik Gazeta Prawna, reforma szpitalnictwa prawdopodobnie zostanie przełożona na czas po wyborach
  • Dziennik dotarł do informacji, z których wynika, że uznawane za kontrowersyjne dla szpitali zmiany przeprowadzi kolejny rząd
  • Lista kategoryzująca szpitale do czterech grup - od najgorszych do najlepszych - miała być ogłoszona w sierpniu 2023 r.

Lista przed wyborami? To powód przesunięcia

Reforma Szpitalnictwa, którą opracowuje Ministerstwo Zdrowia, została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy z datą wejścia w życie w roku bieżącym. Zgodnie z nią ma powstać Agencja Rozwoju Szpitali w celu  porządkowania systemu, w tym kategoryzacji szpitali.

Lista kategoryzująca szpitale do grup od A do D miała zostać ogłoszona w sierpniu 2023 r. Chodzi w niej o przyporządkowanie szpitali do kategorii od "najlepszych" do "najgorszych".

Zaproponowane wskaźniki oceny to wskaźniki finansowe i dotyczyć mają danych za 2022 rok. Jak czytamy w poprawionym projekcie „pierwsza ocena i przyznanie kategorii, o których mowa w art. 24, nastąpi w 2023 r. na podstawie danych podmiotów szpitalnych za 2022 rok”. 

Termin ten oznaczałby, że lista "ukazałaby się na dwa miesiące przed wyborami, czyli w najbardziej gorącym okresie kampanii polityczne" - pisze DGP. A to w opinii rozmówców DGP główny powód odsunięcia zmian.

Z kolei ministerstwo wyjaśnia, że powodem jest prośba strony społecznej.

- Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia uwzględniło postulat strony społecznej dotyczący przesunięcia o rok pierwszej kategoryzacji podmiotów szpitalnych. Pełny wykaz podmiotów szpitalnych wraz z informacją o przyznanej kategorii zostanie opublikowany na stronie Agencji Rozwoju Szpitali. Powinno to nastąpić do dnia 31 sierpnia 2024 r. - informuje DGP Jarosław Rybarczyk z resortu zdrowia.

 Kwestia kategoryzacji może byc niewygodna dla organów założycielskich szpitali. DGP korzystając z symulacji przygotowanej na potrzeby Komisji  Wspólnej Rządu i Samoprządu Terytorialnego przygotowała symulację miejsc, w których szpitale otrzymałyby kategorię D (najgorszą).

Okazuje się, że w większości miast organem założycielskim (marszałek województwa, wojewoda) kieruje osoba wywodząca się z Prawa i Sprawiedliwości. Najgoręcej może być na Śląsku. Jak gdonosi DGP, sytuacja jest jednak zrównoważona, wiele placówek podlega marszałkom lub wojewodom z opozycji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum