Raport nt. leczenia biologicznego. Porównajmy się z innymi krajami

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2013 10:59

• w Szwecji - wprowadzenie wytycznych kiedy i jak odstawiać leki biologiczne; z sugestią, że takie zalecenia ułatwiłyby redukowanie dawki u pacjentów z długoletnią remisją;
• w Czechach - zwiększenie w niektórych regionach kraju liczby ośrodków terapii biologicznej (obecnie jest ich 28).

 *Dr n. med. Marcin Stajszczyk jest kierownikiem II Oddziału Reumatologicznego Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu, przewodniczącym Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, członkiem Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

**Publikowany tekst jest krótkim, redakcyjnym omówieniem najważniejszych kwestii zawartych w Raporcie. Pełną wersję Raportu, wraz z tabelami zawierającymi szczegółowe dane, udostępniamy do przeglądania - w wersji elektronicznej, pod artykułem.

Raport został przedstawiony w trakcie konferencji "Forum Terapii Biologicznych w Chorobach Reumatycznych", która odbyła się w dniu 30.11. 2013 r. w Warszawie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Publikacja przygotowana na konferencję zawiera również nieomówione powyżej artykuły dotyczące: opinii pacjentów nt. leczenia biologicznego, społecznych skutków zapalnych chorób układu ruchu, ekonomicznego bilansu leczenia osób z RZS (ich treść jest dostępna w załączonym Raporcie).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum