• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Raport: jak poprawić efekty terapii u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Autor: MN/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 16:39

Dostęp pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) do innowacyjnego leczenia w Polsce jest bardzo mały na tle innych krajów europejskich - liczba leczonych stanowi niewiele ponad 1,5% populacji chorych w naszym kraju - informowali eksperci w czwartek (21 listopada) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Raport: jak poprawić efekty terapii u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów
Podczas prezentacji raportu dotyczącego optymalizacji leczenia RZS; FOT. Materiały prasowe

Heterogeniczność RZS sprawia, że pacjenci wymagają dostępu do leków o różnych mechanizmach działania, i nakazuje personalizację w postępowaniu z chorym w praktyce klinicznej. Dostępność do co raz nowszych i efektywnych terapii może pozwolić na utrzymanie stanu remisji klinicznej w długim horyzoncie czasowym, optymalnie przez całe życie pacjenta.

Decydować powinien pacjent wspólnie z lekarzem
Leczenie powinno opierać się na decyzjach uzgodnionych wspólnie przez pacjenta i reumatologa, ponieważ brak świadomej akceptacji pacjenta dotyczącej wyboru terapii może skutkować nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich. Nowoczesne leki doustne mogą zrewolucjonizować terapię i poprawić rokowanie pacjentów, a wygodna dla dużej liczby chorych droga podania może być tylko jednym z czynników szerokiego ich stosowania w praktyce - wynika z raportu „Optymalizacja leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Personalizacja kluczem do poprawy efektywności terapii”* autorstwa Izabeli Obarskiej i dr. Marcina Stajszczyka.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła, heterogenna choroba zapalna, przebiegająca z postępującą destrukcją stawów, która prowadzi do różnego stopnia upośledzenia sprawności funkcjonalnej, a w konsekwencji ma negatywny wpływ na aktywność życiową i zawodową pacjentów, stanowiąc istotny problem zdrowotny i ekonomiczny. W 2017 r. na całym świecie w porównaniu do roku 1990 odnotowano wzrost chorobowości o 7,4% i zapadalności o 8,2%. Globalnie w 2017 r. wszystkich pacjentów z RZS było prawie 20 mln, stwierdzono ok. 1,2 mln nowych zachorowań oraz 3,4 mln utraconych lat życia wskutek niesprawności lub przedwczesnej śmierci, które są spowodowane chorobą.

- Częstość występowania RZS w Polsce została oszacowana na 0,9% w populacji ogólnej, co oznacza, że liczba pacjentów wynosi ok. 345 700, przy czym u kobiet jest to 1,06% populacji, a u mężczyzn 0,74%. Współwystępowanie innych chorób u pacjentów z RZS ma istotne znaczenie dla ich rokowania i wiąże się z większą śmiertelnością. W badaniu obejmującym populację polską najczęstszymi chorobami współistniejącymi były nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i cukrzyca. Większa współchorobowość znacząco zmniejsza szansę na uzyskanie niskiej aktywności choroby - mówił dr hab. n. med. Bogdan Batko, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii województwa małopolskiego, ordynator Oddziału Reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum