• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym: wiceminister Kraska zdradził szczegóły

Autor: • Źródło: PAP27 października 2022 11:43

Prace nad projektem ustawy o leczeniu uzdrowiskowym są bardzo zaawansowane. Myślę, że w listopadzie będzie gotowy projekt ustawy – przekazał w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym: wiceminister Kraska zdradził szczegóły
Wiceminister Kraska: projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym będzie gotowy w listopadzie
  • Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie PiS skierowali do resortu zdrowia pytanie w sprawie leczenia uzdrowiskowego i prac nad zapowiadanym projektem ustawy
  • W odpowiedzi wiceminister Waldemar Kraska wskazał, że prace nad projektem są w zaawansowanej fazie
  • Myślę, że w listopadzie będzie gotowy projekt ustawy – przekazał w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Sanatoria: jak zmieni się lecznictwo uzdrowiskowe?

- Celem tego projektu jest dostosowanie zakresu udzielania świadczeń do aktualnych potrzeb pacjentów, wzmocnienie podmiotowej roli pacjenta poprzez nadanie mu prawa do wyboru świadczeniodawcy, podniesienie jakości świadczeń usług związanych z dokonywaniem wyboru, cyfryzacja skierowań oraz uproszczenie procedur kontraktowania - wymieniał.

Wiceszef resortu podkreślił, że pacjent będzie mógł decydować, gdzie i kiedy chce wyjechać na leczenie uzdrowiskowe. Obecnie to Narodowy Fundusz Zdrowia podejmuje decyzje dotyczące miejsca, a termin wyjazdu zależy od kolejki w danym województwie.

Wyjaśnił, że zgodnie z projektowanymi założeniami za prowadzenie list oczekujących i wyznaczenie pacjentom terminów leczenia będą odpowiadały zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Kwalifikacje pacjentów na leczenie prowadzić będą lekarze uzdrowiskowi na podstawie dokumentacji medycznej. Zniesiony zostanie także obowiązek potwierdzenia skierowania przez odziały wojewódzkie NFZ.

- To wszystko będzie się odbywało przez system teleinformatyczny. Skierowanie do sanatorium także będzie w formie elektronicznej. Pacjent nie będzie musiał dostarczyć już papierowego skierowania do NFZ. Otrzyma specjalny kod, którym zarejestruje swój pobyt w sanatorium - tłumaczył. Dodał, że pacjent będzie mógł zarejestrować się samodzielnie lub z pomocą lekarza, który to skierowanie wystawił.

Krótszy czas oczekiwania na sanatorium

Kraska ocenił, że takie rozwiązanie zdecydowanie skróci czas oczekiwania na leczenie. Dodatkowo, poprzez nadanie pacjentowi prawa do wyboru świadczeniodawcy, automatycznie zostanie podniesiona jakość świadczeń.

Wskazał, że umożliwienie wyboru powinno także zaradzić sytuacjom, kiedy zdarza się, że pacjenci mimo skierowania i ustalonego terminu nie zgłaszają się do sanatorium, ponieważ nie odpowiada to ich oczekiwaniom np. przez zły termin. Jak przekazał, w drugim kwartale tego roku takich osób było 3443.

Wiceminister zwrócił również uwagę, że skierowania będą podzielone na kategorie schorzeń.

- Jeżeli będziemy wchodzić w ten system, a mamy leczenie kardiologiczne, to będą pojawiać się tylko te sanatoria, które oferują ten właśnie zakres świadczeń - wyjaśnił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum