• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Program wczesnego wykrywania RZS - czy będzie się rozwijał?

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2012 12:34

Podczas niedawnego VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października) specjaliści podkreślali, że w chorobach reumatycznych szczególnie istotne jest wczesne rozpoznanie uwarunkowane m.in. dostępnością diagnostyki. W tym zakresie wzorcowe rozwiązanie funkcjonuje w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie lekarze pierwszego kontaktu uzyskali możliwość zgłaszania pacjenta na specjalistyczne konsultacje przez internet.

Program wczesnego wykrywania RZS - czy będzie się rozwijał?

- Realizujemy założenie, że po zgłoszeniu w ciągu 15 dni roboczych pacjent trafi do lekarza specjalisty - mówił o funkcjonującym systemie doktor Piotr Ignaczak z Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, gdzie pilnie konsultowani są chorzy, którzy zdaniem lekarzy pierwszego kontaktu wymagają wprowadzenia na szybką ścieżkę diagnostyczną.

Oczekiwani są pacjenci z klinicznym zapaleniem stawów definiowanym jako co najmniej jeden obrzęknięty staw; z chorobą, której czas trwania jest dłuższy niż 6 tygodni, ale nie przekracza jednego roku. Tak wczesne zdiagnozowanie pozwala na podjęcie leczenia w czasie istnienia okna terapeutycznego, gdy terapia skutkuje najczęściej lepszym rokowaniem.

Jak wynika z najnowszych danych, od maja 2010 roku lekarze z zarejestrowanych w bazie danych 120 podmiotów przesłali do bydgoskiej kliniki około 220 próśb o wizytę. Około 30 wniosków zostało odrzuconych z uwagi na brak spełnienia kryteriów. Pozostali pacjenci zostali umówieni na wizyty ambulatoryjne, z czego ok. 30 proc. wymagało dalszej diagnostyki szpitalnej.

Więcej w załączonym materiale wideo zarejestrowanym podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2012 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum