Program lekowy w łuszczycy: pacjenci oczekują na kolejne zmiany poprawiające dostępność

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia20 kwietnia 2021 18:32

Aktualnym postulatem pozostaje też zwiększenie dostępności do leczenia najnowocześniejszymi lekami dla pacjentów z niższym, umiarkowanym wskaźnikiem aktywności choroby.

Prof. Narbutt wyjaśnia, że Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o skategoryzowaniu grup pacjentów i przyporządkowaniu im dostępności do leków ze względu na koszty. Większość  leków z grypy inhibitorów TNF-alfa ma już biopodobne odpowiedniki i ceny tych leków są istotnie niższe. Natomiast leki nowoczesne to wciąż jeszcze preparaty oryginalne z wyższą ceną zakupu.

Co można poprawić w leczeniu łuszczycy umiarkowanej

Starszej generacji leki są włączane w łuszczycy umiarkowanej, czyli w przypadkach, gdy wskaźnik PASI wynosi powyżej 10 punktów. Zgodnie z zapisami programu lekowego nowsze leki zarezerwowane są dla pacjentów z PASI powyżej 18, czyli cięższą postacią łuszczycy.

W ocenie profesor w przypadku pacjentów z umiarkowaną postacią łuszczycy zasadne jest rozpoczynanie leczenia starszymi, sprawdzonym preparatami.

Natomiast w oparciu o doświadczenie własne profesor szacuje, że w tym wypadku ok. 20 proc. pacjentów nie uzyskuje zadowalającego efektu leczenia lub istnieją przeciwwskazania do stosowania leków z grupy inhibitorów TNF-alfa ze względu na ciężką niewydolność krążenia bądź chorobę układu nerwowego. U tej grupy pacjentów prowadzenie leczenia najnowszymi lekami byłoby korzystne.

- Kluczowym postulatem dotyczącym programu lekowego w łuszczycy pozostaje jednak wydłużenie czasu leczenia biologicznego, rezygnacja z obligatoryjnej przerwy po 96 tygodniach leczenia. To rozwiązanie znacząco pomogło by pacjentom - podsumowuje prof. Joanna Narbutt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum