Program lekowy w łuszczycy: pacjenci oczekują na kolejne zmiany poprawiające dostępność

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia20 kwietnia 2021 18:32

- Dochodzi do sytuacji, że w oczekiwaniu na kwalifikację, ci pacjenci ponownie muszą udać się na zwolnienie lekarskie. Jeśli zmianami skórnymi objęte są dłonie, trudnością staje wykonywanie codziennych czynności. Pacjenci z łuszczycą na stopach nie mogą chodzić z powodu bólu i pęknięć skóry, trudnością staje się nawet przemieszczanie po domu - mówi prezes.

Jak opisuje, u pacjentów z zaostrzeniem choroby, ze zmianami na skórze głowy stopniowo wypadają włosy, co wyraźnie uwidacznia zmiany. Zmiany w nasilonej łuszczycy mogą obejmować czoło, uszy; pacjenci mają problem ze słyszeniem ponieważ łuska zatyka kanał słuchowy.

Fundacja przeprowadziła ankietę wśród pacjentów z łuszczycą, uzyskując odpowiedzi od 375 respondentów. Z ankiety wynika, że 9 proc. respondentów straciło pracę z powodu łuszczycy. Tylko 7,7 proc. uznało, że choroba nie wpłynęła na jakość  życia, u 51,2 proc. znacząco je pogorszyła. 7,7 proc. respondentów ma myśli samobójcze. Aż 133 osób spośród ankietowanych ma zdiagnozowaną depresję. 40 proc. respondentów towarzyszy lęk, 76 proc. przeżywa stres z powodu choroby.

Dagmara Samselska zapowiedziała, że Fundacja, przy wsparciu ekspertów i firm farmaceutycznych utworzy infolinię  dla pacjentów z łuszczycą, tam znajdą wsparcie i szerszą pomoc. - Przygotowania do otwarcia infolinii przyspieszyły, bo rośnie liczba osób z łuszczycą, które ze względu na epidemię Covid-19 nie mają dostępu do właściwego leczenia. Chcemy ułatwić pacjentom dotarcie do ośrodków, które zapewnią im skuteczne leczenie - zaznacza. Fundacja prowadzi także nieodpłatne wsparcie psychologiczne w formie grup online i indywidualnych konsultacji w ramach programu Psycholog dla Skóry.

Rezygnacja z przerwy w terapii a koszty - co mówią analizy?

Z analiz wynika, że utrzymanie ciągłości leczenia ciężkiej postaci łuszczycy nie miałoby istotnego wpływu na budżet - Wydaje się, że z farmakoekonomicznego punktu widzenia, ale i licząc koszty pośrednie, nie ma uzasadnienia dla przerywania leczenia - ocenia konsultant krajowa w dz. dermatologii i wenerologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum