• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Program lekowy w łuszczycy: pacjenci oczekują na kolejne zmiany poprawiające dostępność

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia20 kwietnia 2021 18:32

Wprowadzono nowe leki, zniesiono część bariery administracyjnych oraz umożliwiono pacjentom ze zmianami łuszczycowymi zajmującymi miejsca szczególnie wrażliwe, jak paznokcie i skórę głowy lub okolice anogenitalną, włączenie do programu lekowego, co było dużym krokiem w kierunku leczenia zgodnie z rekomendacjami naukowymi.

Jak przypomina prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dz. dermatologii i wenerologii, kierownik Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zasadniczą najbardziej oczekiwaną zmianą wprowadzoną od stycznia do programu lekowego było umożliwienie leczenia biologicznego lekami starszej generacji - inhibitorami TNF-alfa - w taki sposób, że o czasie jego trwania decyduje wyłącznie lekarz prowadzący to leczenie i pacjent.

Prof. Narbutt: dostrzegamy dobrą wolę Ministerstwa Zdrowia

- Pacjent, który dobrze reaguje na leczenie tymi lekami może je kontynuować, gdyż zniesiono w tym wypadku obowiązujące wcześniej administracyjne kryterium przerwania terapii po 96 tygodniach leczenia. Istnieje również możliwość częściowej zmiany dawkowania - wydłużenia okresu między podaniami leków czy zmniejszenia dawki. Te leki są dostępne dla pacjentów z umiarkowaną postacią choroby, czyli ze wskaźnikiem PASI powyżej 10 punktów. Grupa pacjentów otrzymujących te leki jest duża, dlatego wprowadzona zmiana istotnie wpłynęła na ich komfort leczenia i jakość życia - podkreśla profesor.

Następną istotną zmianą w programie było uproszczenie sposobu kwalifikowania do programu, np. mniejsza liczba badań dodatkowych, nie ma też bezwzględnej konieczności wykonywania konsultacji stomatologicznej, laryngologicznej. Ważną zmianą jest wprowadzenie zasady, że w przypadku braku skuteczności terapii decyzję o zmianie leku na inny podejmuje lekarz prowadzący, nie ma konieczności otrzymania zgody zespołu koordynacyjnego, co znacząco przyspieszyło decydowanie o zmianie terapii.

- Dostrzegamy otwartość i wolę ze strony Ministerstwa Zdrowia wprowadzania takich zmian w programie lekowym, które odpowiadają najnowszej wiedzy medycznej. Natomiast w tej chwili istotnym postulatem dotyczącym zmian w programie pozostaje zniesienie utrzymanego administracyjnego kryterium obowiązkowego przerywania leczenia u pacjentów przyjmujących leki nowszej generacji, czyli inhibitory interleukiny 17 i inhibitorów interleukiny 23 - mówi profesor Joanna Narbutt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum