Prof. Samborski: potrzebna refundacja nowych leków dla pacjentów ze spondyloartropatiami
Zdaniem prof. Włodzimierza Samborskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, w reumatologii najpilniejsze postulowane zmiany dotyczące refundowania nowoczesnego leczenia w programach lekowych dotyczą leczenia pacjentów ze spondyloartropatiami.

- Pacjenci z aktywną spondyloartropatią (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK mają obecnie dostęp tylko do dwóch leków z grupy inhibitorów TNF alfa
- Jest ogromna potrzeba, aby dysponować dla tej grupy pacjentów lekiem o innym mechanizmie działania z grupy inhibitorów interleukiny 17 - zaznacza prof. Włodzimierz Samborski
- Badania kliniczne potwierdzają dobrą skuteczność w spondyloartropatiach grupy leków jakimi są inhibitory kinaz JAK. Lekarze nie dysponują refundowanymi inhibitorami kinaz JAK w tym wskazaniu
Czytaj:
Reumatolodzy: w programach lekowych można leczyć więcej pacjentów, potrzebna zmiana modelu
Leki biologiczne dostępne w aptece? Pomysł dobry, ale eksperci stawiają warunki
Spondyloartropatie nieradiograficzne - dostępne tylko dwa leki
Obecnie najpilniejsza potrzeba uzupełnienia portfolio leków w ramach programów lekowych w reumatologii dotyczy pacjentów ze spondyloartropatiami.
W ramach programu lekowego B.82 „Leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK" pacjenci mają obecnie dostęp tylko do dwóch substancji czynnych z grupy inhibitorów TNF alfa - certolizumabu pegol i etanerceptu.
- To czego nam bardzo brakuje wśród leków w programach lekowych, to możliwości innej terapii niż inhibitorami TNF alfa u pacjentów z nieradiograficzną postacią spondyloartropatii osiowej - mówił prof. Włodzimierz Samborski podczas niedawnej debaty Rynku Zdrowia "Rok 2021 rokiem reumatologii" (debata online, 20 grudnia 2021 r.).
Jak wyjaśnił prof. Włodzimierz Samborski, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. K.Marcinkowskiego w Poznaniu, zatrzymanie postępów choroby prowadzącej do destrukcyjnych, strukturalnych zmian w stawach kręgosłupa jest bardzo istotne, gdyż choroba dotyczy ludzi młodych, którzy mają przed sobą całe życie.
Spondyloartropatie. Unikalna szansa na wyleczenie
- Wiemy z badań klinicznych, że wczesne działanie terapeutyczne na poziomie zmian w stawach krzyżowo-biodrowych daje szansę, że u tych pacjentów nie dojdzie do upośledzenia narządu ruchu w postaci zesztywniającego zapalania stawów kręgosłupa (ZZSK) - podkreślił profesor.
Dodał: - Szansa na całkowite wyleczenie jest unikalna w reumatologii, gdyż zazwyczaj nie umiemy wyleczyć naszych pacjentów. Zatem wczesne wykrycie choroby, kiedy jeszcze nie doszło do zmian strukturalnych w kręgosłupie może mieć kapitalne znaczenie.
Zmiany w stawach krzyżowo-biodrowych są często przez pacjentów niedostrzegane. Młodzi ludzie ze spondyloartropatią osiową zgłaszają często jako objaw choroby ból w pośladkach, który początkowo nie wzbudza ich niepokoju.
W przypadku wczesnego wykrycia spondyloartropatii z postacią nieradiograficzną (nie jest już obligatoryjne jednoczasowe występowanie zmian zapalnych w stawach krzyżowo-biodrowych w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecność antygenu HLA B27) można zastosować tylko dwa inhibitory TNF-alfa, to jedyne refundowane leki w tym wskazaniu.
- Można zakładać, że jeśli nie zadziała pierwszy inhibitor TNF alfa, to zadziała drugi, jaki mamy do dyspozycji. Ale jest ogromna potrzeba, aby dysponować dla tej grupy pacjentów lekiem o innym mechanizmie działania - z grupy inhibitorów interleukiny 17 - zaznacza prof. Samborski.
Spondyloartropatie. Oczekiwane także inhibitory kinaz JAK
Potrzebne są również nowe leki dla pacjentów ze spondyloartropatiami osiowymi.
Badania kliniczne potwierdzają dobrą skuteczność w spondyloartropatiach grupy leków jakimi są inhibitory kinaz JAK.
- Tymczasem w programie lekowym takimi lekami nie dysponujemy. Stąd oczekiwanie, że w tej dość skromnej puli leków, które mamy dostępne dla pacjentów ze spondyloartropatiami pojawią się inhibitory kinaz, jak np. upadacytynib - mówił prof. Samborski.
Czytaj też: Nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów z osiową i obwodową spondyloartropatią
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)