×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Kwiatkowska: wkrótce konsultacje ws. pilotażu opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 stycznia 2023 07:35

Krajowa konsultant ds. reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska podkreśliła, że prawdopodobnie w nadchodzącym tygodniu zostaną ogłoszone konsultacje ws. pilotażu programu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów.

Prof. Kwiatkowska: wkrótce konsultacje ws. pilotażu opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów
Niebawem ruszą konsultacje ws. pilotażu opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Fot. AdobeStock
  • Program kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów będzie przeznaczony dla osób mających początkowe objawy chorób, m.in. obrzęk jednego stawu
  • Rewolucja programu polega na tym, że obserwacja i diagnostyka będą przesunięte na poziom ambulatoryjny
  • - Choroby takie jak RZS nie są na tyle skomplikowanymi chorobami, żeby nie można było ich diagnozować - przy prawidłowej wycenie - w warunkach ambulatoryjnych - wyjaśnia krajowa konsultant ds. reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska
  • Prof. Kwiatkowska dodała, że wczesna diagnostyka i leczenie zapaleń stawów jest kluczowa, ponieważ "nawet najnowocześniejsze leki nie wycofają zmian, które już zaistniały"

Cel i założenia pilotażu

Główny cel tego pilotażu to szybka diagnostyka i leczenie chorych z chorobami stawów na wczesnym etapie, ale też usprawnienie systemu opieki.

Będzie to program dla osób, które mają wczesne objawy chorób, np. obrzęk jednego stawu. Chodzi o choroby takie jak np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

- Jesteśmy już prawie na finiszu. Intensywnie pracujemy z ministerstwem zdrowia tak, żeby, jak najszybciej ogłosić konsultacje zewnętrzne i uruchomić ten program - powiedziała PAP prof. Kwiatkowska, która uczestniczyła w kończącej się w piątek w Białymstoku konferencji naukowej "Płuca, serce, stawy" i dodała, że może to być w przyszłym tygodniu.

Według początkowych założeń, w pilotażu miało wziąć udział 8 ośrodków w Polsce, ale już wiadomo, że będzie ich 15. - To będzie populacyjnie dość dobre. Wydaje mi się, że zrewolucjonizuje opiekę nad pacjentami - oceniła Kwiatkowska.

Rewolucja ma polegać m.in. na tym, że obserwacja i diagnostyka będą przesunięte na poziom ambulatoryjny.

- [...] Dotyczy to głównie pacjentów, którzy mogą być leczeni ambulatoryjnie. W tej chwili wycena w poradni jest na tyle niska, że praktycznie biorąc, żeby dobrze zdiagnozować pacjenta, hospitalizujemy pacjenta. Natomiast choroby takie jak RZS nie są na tyle skomplikowanymi chorobami, żeby nie można było ich diagnozować - przy prawidłowej wycenie - w warunkach ambulatoryjnych - tłumaczy profesor.

Rewolucja w opiece nad pacjentem

Dodała, że w ośrodkach, które będą realizować pilotaż będą koordynatorzy, pacjenci dostaną kompleksową pomoc, konsultacje ze specjalistami, a takich konsultacji dotąd nie było. - Bo z reguły pacjent dostawał skierowanie i czekał na długie terminy, sam szukał możliwości itd. Teraz będzie koordynator, który wyznaczy taką konsultację. Konsultacja będzie dowolna w zależności od pacjenta i również będzie skoordynowana wczesna rehabilitacja, jaka u danego pacjenta będzie potrzebna - wyjaśniła Kwiatkowska.

- Więc to jest rewolucyjne. Mało tego, będzie strategia dobrego nadzoru nad pacjentem. Będą wyznaczone wizyty w zależności od potrzeb albo co miesiąc, albo co trzy miesiące, czyli pacjent również nie będzie czekał na kolejną wizytę u reumatologa, bo często jest tak, że kolejna wizyta z powodu braku miejsc również się odbywa zbyt późno - zaznaczyła.

W ramach pilotażu powstanie baza danych pacjentów z informacjami w standaryzowanej formie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Program ma oznaczać pieniądze, ma wykazać zarówno korzyści dla pacjenta, jak i dane finansowe o zmianie w leczeniu.

- Zaangażowane są te ośrodki, które wiem, że na pewno będą chciały to robić i spełniają kryteria, bo w kryteriach również jest konieczność dysponowania programami lekowymi, czyli gdy pacjent w pierwszym roku terapii wymaga terapii w ramach programów lekowych, to tę terapię uzyska - powiedziała profesor.

Kwiatkowska tłumaczy, że wczesna diagnostyka i leczenie zapaleń stawów jest kluczowa, bo - jak podkreśliła - "nawet najnowocześniejsze leki nie wycofają zmian, które już zaistniały".

- Jeżeli wcześnie leczymy, to wiadomo, że leczenie jest skuteczne i jest szansa na to, że duża grupa pacjentów osiągnie remisję i całkowite wyhamowanie zmian radiograficznych, czyli tych, które nie są nieodwoływalne praktycznie rzecz biorąc - mówi Kwiatkowska.

Dodała, że wczesne działanie to korzyści dla pacjenta i systemu, bo wczesne leczenie to także szansa na to, że przewlekły stan zapalny nie wywoła lub opóźni ryzyko chorób współistniejących, np. nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy depresji. - W związku z powyższym już wiadomo w tej chwili, że jeżeli wcześnie opanowujemy zapalenie, to te choroby występują dużo później albo nie występują - podkreśliła.

Pilotaż będzie skierowany do pacjentów, którzy chorują krótko. - Im chcemy jak najbardziej pomóc, by skrócić opóźnienia diagnostyczne. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa czy łuszczycowego zapalenia stawów - opóźnienia są pięcioletnie albo kilkunastoletnie. Naprawdę zbyt późno ci chorzy trafiają, jeżeli będą trafiać szybko, to mamy szanse naprawdę na spektakularną pomoc - zaznaczyła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum