• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Kwiatkowska: rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów trwa 35 tygodni

Autor: Zbigniew Wojtasiński - PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2015 11:53

Musimy skrócić rozpoznanie chorób reumatycznych. Np. w Warszawie wykrycie reumatoidalnego zapalenie stawów trwa średnio aż 35 tygodni - mówiła PAP prof. Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Prof. Kwiatkowska: rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów trwa 35 tygodni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjalistka powołała się na badania przeprowadzone w 2011 r., jednak jej zdaniem od tego czasu niewiele się zmieniło. W innych krajach europejskich wykrycie RZS trwa nieco krócej, na przykład w Zurychu 20 tygodni, w Pradze ponad 22 tygodnie, a w Berlinie - 28 tygodni. Gorzej niż w Warszawie jest tylko w Heraklionie w Grecji, gdzie wykrycie reumatoidalnego zapalenia stawów trwa prawie 40 tygodni.

Według zaleceń Europejskiej Ligii Przeciwreumatycznej (EULAR), od pojawienia się pierwszych objawów wczesnego zapalenie stawów do wdrożenia odpowiedniej terapii nie powinno mijać więcej niż 12 tygodni.

- Głównym powodem opóźnienia w diagnostyce RZS jest fakt, iż lekarze rodzinni zwlekają ze skierowaniem pacjentów do reumatologa. Potem dochodzi jeszcze długi okres oczekiwania na konsultacje u tego specjalisty - wskazuje prof. Brygida Kwiatkowska.

Potwierdzają to najnowsze badania kwestionariuszowe, jakie przeprowadzono w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Odbywały się one od maja 2014 do maja 2015 r. Zaakceptowano 235 kwestionariuszy sporządzonych w sześciu ośrodkach w kraju (w Warszawie, Sopocie, Ustroniu, Stalowej Woli, Starachowicach i Krakowie).

- Z badań wynika, że za opóźnienia w diagnostyce odpowiada zarówno system ochrony zdrowia, jak i sami pacjenci - podkreśla prof. Kwiatkowska. Od pierwszej wizyty u lekarza do otrzymania skierowania do reumatologa najczęściej mijały trzy miesiące. Tak było w przypadku aż 44 pacjentów. Ponad 51 proc. z nich kolejne trzy miesiące od chwili zapisania do specjalisty musiało czekać w kolejce na wizytę u reumatologa.

Ponadto pacjenci opóźniają wizytę u lekarza, ponieważ wydaje się im, że dolegliwości same ustąpią. Tak sądzi aż 56 proc. chorych. Ponad 45 proc. badanych twierdziło, że nie miało czasu na konsultację. Do wizyty u lekarza zmuszały ich dopiero nasilające się objawy choroby, u 44,5 proc. chorych były one tak duże, że utrudniały wykonywanie codziennych czynności.

- Wiele osób jest przekonanych, że choroby reumatyczne występują jedynie u ludzi starszych, tymczasem choroba zapalna stawów atakuje również ludzi w średnim wieku, a nawet osoby młode - podkreśla prof. Kwiatkowska.

Z cytowanych badań wynika, że pacjenci ze schorzeniem reumatycznym najczęściej narzekają na ból stawów (85,5 proc. badanych), sztywność poranną stawów (71 proc.) oraz obrzęk stawów (70,1 proc.). Często stosują oni samoleczenie. 68 proc. ankietowanych przyjmowało leki przeciwbólowe bez recepty, a 49 proc. zażywało również środki przepisane przez lekarza. Kompresy i żele stosowało 35,6 proc. pacjentów, a preparaty ziołowe - 21,8 proc.

Prof. Kwiatkowska podkreśla, że wczesne rozpoznanie zapalnej choroby reumatycznej decyduje o skuteczności jej leczenia. - Można wtedy szybciej wdrożyć odpowiednie terapie, dzięki czemu udaje się zatrzymać rozwój choroby, a jest nawet szansa, że chory po jakimś czasie nie będzie musiał przyjmować leków - zapewnia specjalistka.

Choroby reumatyczne mają znaczny wpływa na życie codzienne chorych. Prawie 25 proc. badanych osób z powodu nasilających się dolegliwości było zmuszonych do wzięcia urlopu, a prawie 35 proc. poszło na zwolnienie lekarskie. Ze względu na chorobę aż 84 proc. pacjentów ograniczało aktywność fizyczną, a 74 proc. trudności sprawiały codziennie obowiązki domowe, takie jak sprzątanie i gotowanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum