×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Kwiatkowska o raporcie otwarcia konsultanta krajowego. "Bicz na własną skórę"

Autor: PW • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 marca 2022 15:33

Prof. Brygida Kwiatkowska zapowiedziała, że wkrótce oficjalnie przedstawi raport otwarcia, który niedawno przekazała do Ministerstwa Zdrowia. Raport definiuje najważniejsze zadania, jakie profesor stawia przed sobą, jako konsultant krajowy w dz. reumatologii.

Prof. Kwiatkowska o raporcie otwarcia konsultanta krajowego. "Bicz na własną skórę"
Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dz. reumatologii. Fot. PTWP
  • Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dz. reumatologii przygotowała raport ukazujący najważniejsze wyzwania przed jakimi stoi lecznictwo reumatologiczne
  • Jak powiedziała profesor, dla niej "raport, to bicz na własną skórę", bo jest zarazem listą zadań, jakie stoją przed konsultantem i z realizacji których będzie się rozliczać
  • Zdaniem konsultant najpilniejsze do realizacji są m.in. zmiany w zakresie programów lekowych, zmiana wycen procedur i wprowadzenie programu pilotażowego wykrywania wczesnego zapalenia stawów

Raport otwarcia. Jakie zadania przed konsultantem krajowym?

Jak powiedziała na prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dz. reumatologii, z-ca dyr. ds. klinicznych, kierownik Klinki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji raport otwarcia przedstawia najważniejsze zidentyfikowane wyzwania przed jakimi stoi lecznictwo reumatologiczne.

- Ujęłam tam rzeczy, które bym chciała zmienić w systemie, zarówno w zakresie terapeutycznym, jak i organizacyjnym w leczeniu chorych na choroby reumatyczne - mówi nam prof. Kwiatkowska.

Jak powiedziała profesor, dla niej "raport, to bicz na własną skórę", bo jest zarazem listą zadań, jakie stoją przed konsultantem. - Z ich realizacji będę się rozliczać, zdając relację na jakim etapie się znajdujemy, by wszyscy zainteresowani wiedzieli w jakim kierunku i co planuję zmienić - dodała.

Raport definiuje najważniejsze kwestie dotyczące lecznictwa reumatologicznego, które wymagają nowych rozwiązań. Są to:

  • kompleksowa opieka nad chorymi z wczesnym zapaleniem stawów
  • leczenie i diagnozowanie osteoporozy w Polsce
  • wprowadzanie nowych leków do programów lekowych
  • zwiększenie wyceny świadczeń
  • utworzenie ośrodków referencyjnych w lecznictwie reumatologicznym
  • utworzenie rejestru naukowego chorób reumatycznych

To co pilne, czyli programy lekowe w reumatologii, wyceny procedur, pilotaż

Zdaniem konsultant najpilniejsze do realizacji są m.in. zmiany w zakresie programów lekowych w reumatologii. - Istnieje szansa na wprowadzenie nowych leków, co jest dla nas niezwykle ważne. Jest w tym zakresie przychylność ministra Macieja Miłkowskiego - powiedziała konsultant.

Dodała: - Mam obietnicę sfinalizowania projektu opieki nad chorymi z wczesnym zapaleniem stawów, jako programu pilotażowego. Program da nam szansę włączenia pacjentów do leczenia na bardzo wczesnym etapie objawów chorób reumatycznych.

Profesor dostrzega też szansę na zwiększenie wyceny procedur reumatologicznych: - Tak, aby część pacjentów można było w sposób szybki i kompleksowy diagnozować w warunkach ambulatoryjnych, a nie umieszczać w szpitalu, tylko po to, żeby wykonać drogą diagnostykę - mówi profesor.

Jak tłumaczy konsultant, hospitalizacje pacjentów są często wykonywane w celach diagnostycznych. - Wszystkie choroby zapalne wymagają szybkiej i pełnej diagnostyki. Dobrze przeprowadzone badania immunologiczne, badania obrazowe, w tym diagnostyka różnicowa, to wszystko bardzo dużo kosztuje na początkowym etapie - wyjaśnia profesor. Dodaje: - Taka diagnostyka jest niemożliwa do zrealizowania przy obowiązujących wycenach w reumatologii, gdy najdroższa procedura ambulatoryjna ma wycenę rzędu 80 zł.

Zdaniem konsultant przy prawidłowych wycenach procedur ambulatoryjnych znaczna część diagnostyki pacjentów będzie mogła być przesunięta do opieki ambulatoryjnej (tańszej niż szpitalna - red.).

Zaoszczędzone pieniądze w reumatologii - dla reumatologii

Jak przekonuje prof. Brygida Kwiatkowska, pieniądze na leczenie pacjentów reumatologicznych można znaleźć również w samym lecznictwie reumatologicznym.

Wejście leków biopodobnych przysporzyło oszczędności w wyniku obniżenia cen. - Zaoszczędzone pieniądze powinny pozostać w reumatologii. Natomiast te pieniądze zostały przesunięte na leczenie innych schorzeń m.in. onkologicznych. Są to pieniądze, które już były zapisane z przeznaczeniem na reumatologię. Nie chcemy nikomu ich zabierać - mówi profesor.

Jak uważa, tak zaoszczędzone środki należy przeznaczyć na rozszerzenie programów lekowych. W taki sposób, by np. do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów móc kwalifikować pacjentów już o średniej aktywności choroby, a nie jak dotąd bardzo dużej, gdy dochodzi już do uszkodzenia stawów.

Raport otwarcia konsultanta krajowego publikujemy przy tekście.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum