• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Kwiatkowska o pilotażu opieki kompleksowej w reumatologii. "Następni będą pacjenci z bardzo złożonymi chorobami"

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia30 października 2022 17:01

- Pilotaż kompleksowej opieki nad chorym z wczesnym zapaleniem stawów to początek. Kolejnym krokiem będzie objęcie kompleksową opieką pacjentów z bardzo złożonymi i ciężko przebiegającymi chorobami, jak toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjögrena czy twardzina układowa - zapowiada prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

Prof. Kwiatkowska o pilotażu opieki kompleksowej w reumatologii. "Następni będą pacjenci z bardzo złożonymi chorobami"
Pilotaż KOWZS poprawić ma dostęp do świadczeń specjalistycznych dla pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi Fot. Shuttertock
  • Od 1 stycznia 2023 osiem ośrodków w Polsce rozpocznie realizację pilotażu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS)
  • Program poprawić ma dostęp do świadczeń specjalistycznych dla pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi, dotychczas niezdiagnozowanych  i nieleczonych 
  • - W przypadku chorób reumatycznych toczący się proces zapalny może zająć wszystkie narządy. Niezwykle ważne jest, aby szybko rozpoznać chorobę, umożliwić chorym dostęp do wielu specjalistów i popatrzeć na nią całościowo - przekonuje prof. Brygida Kwiatkowska
  • W rozmowie z Rynkiem Zdrowia opowiada również o kluczowych założeniach nowoczesnego modelu opieki nad pacjentami z chorobami reumatycznymi, wizji jej rozwoju i konieczności konsultowania chorych z wieloma specjalistami

Pilotaż opieki kompleksowej w reumatologii

W październiku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło pilotaż kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów, o którego wprowadzenie zabiegała Pani Profesor od lat. Dlaczego takie interdyscyplinarne podejście do leczenia pacjenta jest tak ważna w przypadku chorób reumatycznych?

Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii: Staram się nadążyć za onkologami i kardiologami, którzy już taką kompleksową opiekę wprowadzili i w tej chwili ją ulepszają. W przypadku zapalnych chorób reumatycznych toczący się proces zapalny może zająć wszystkie narządy. Niezwykle ważne jest, aby rozpoznać jak najwcześniej chorobę, umożliwić chorym dostęp do wielu specjalistów i popatrzeć na nią całościowo.  

Dlatego przez wiele lat starałam się, aby również w tej w tej grupie pacjentów wprowadzić kompleksową opiekę. Umożliwić chorym szybki dostęp do leczenia, możliwość skonsultowania przez wielu specjalistów i żeby taka opieka była prowadzona w warunkach ambulatoryjnych.

Pilotaż będzie zapewniał koordynację procesu diagnostyczno- terapeutycznego, co jest niezwykle istotne ze względu na to, że w przebiegu chorób reumatycznych mogą wystąpić różne manifestacje narządowe, w tym płucne. Czy obejmie również konsultacje pulmonologiczne?

Pilotaż przewiduje dowolne konsultacje dedykowane pacjentowi. Przewidzianych jest pięć konsultacji w ciągu pół roku. W zależności od tego, jakie pacjent będzie miał problemy, tak będzie konsultowany. Program dedykowany jest na razie reumatoidalnemu zapaleniu stawów i grupie spondyloartropatie, ale u osób, które będą się zgłaszały, przeprowadzone zostaną badania serologiczne w kierunku wszystkich chorób, które mogą się manifestować obrzękiem pojedynczego stawu. 

To jest dopiero początek. Kolejnym krokiem będzie objęcie kompleksową opieką pacjentów z bardzo złożonymi, bardzo trudnymi i ciężko przebiegającymi chorobami tkanki łącznej, jak m. in. toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjögrena czy twardzina układowa.

Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie Fot. Albert Zawada/PAP
Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie Fot. Albert Zawada/PAP

Zależy nam na tym, aby w pierwszym etapie, na pacjentach, których można prowadzić ambulatoryjnie, wypraktykować pewne dobre zasady i wprowadzić kompleksową opiekę. Pacjenci z ciężkimi schorzeniami będą mieli zagwarantowaną kompleksową opiekę w ośrodkach referencyjnych w warunkach szpitalnych, a po "ustawieniu leczenia" w połączeniu z ambulatorium.

"Pójdziemy w kierunku takim, jaki wymyślili już onkolodzy i kardiolodzy"

Jakie są kluczowe elementy takiej optymalnej opieki koordynowanej w przypadku chorób reumatycznych?

Przede wszystkim szybkie dotarcie do pacjenta. W tej chwili mamy sztucznie zorganizowaną kolejkę. Lekarz reumatolog bardzo często nie ma wpływu na kwalifikacje. Bardzo często pacjenci zgłaszają się do poradni ambulatoryjnej lub do szpitala z chorobą zwyrodnieniową, co absolutnie zmniejsza możliwość wyłuskania chorych na zapalne choroby reumatyczne.

Zadaniem programu kompleksowej opieki będzie wczesne wyłapanie tych chorych i stworzenie dla nich „szybkiej ścieżki”, na wzór tego, co mamy w przypadku DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) czy zawału serca. Nasz pacjent niczym się nie różni od kardiologicznego czy onkologicznego. Nieleczony proces zapalny w chorobach reumatologicznych zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. On musi szybko trafić do systemu, musi zostać potraktowany kompleksowo i należy bardzo szybko objąć go spersonalizowanym leczeniem, uwzględniając wszystkie zmiany narządowe. Stąd właśnie potrzeba wielu konsultacji wielu specjalistów. 

Jaki powinien być dalszy przebieg rozwoju opieki koordynowanej w obszarze reumatologii?

Myślę, że pójdzie to w kierunku takim, jaki wymyślili już onkolodzy i kardiolodzy. Na pewno trzeba będzie stworzyć sieć ośrodków referencyjnych współpracujących z wszystkimi innymi ośrodkami o niższym stopniu referencyjności. Wprowadzone zostaną również opracowane, bardzo proste algorytmy diagnostyczne, czyli taka "ścieżka" pacjenta dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy innych specjalności, żeby potrafili bardzo szybko i nie angażując zbyt dużo czasu pokierować go do ośrodków reumatologicznych. Chorego trzeba będzie objąć pełną opieką także w momencie, kiedy już ma ustawione leczenie. Umożliwić ośrodkom referencyjnym nadzorowanie przebiegu opieki nad pacjentem także w miejscu jego zamieszkania, w ośrodkach o niższej referencyjności.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum