Prof. Brygida Kwiatkowska konsultantem krajowym w dz. reumatologii

Autor: oprac. PW • Źródło: NIGRiR, Rynek Zdrowia06 maja 2021 19:48

Od 1 maja funkcję konsultanta krajowego w dz. reumatologii pełni prof. Brygida Kwiatkowska.

Prof. Brygida Kwiatkowska konsultantem krajowym w dz. reumatologii
Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dz. reumatologii. Fot. PTWP
  • Prof. Brygida Kwiatkowska, nowy konsultant krajowy w dz. reumatologii, kieruje Kliniką Wczesnego Zapalenia Stawów w NIGRiR w Warszawie
  • Profesor w pracy KK zakłada obecnie 3 najważniejsze cele do realizacji
  • Wspomniane cele to wprowadzanie kolejnych leków do terapii pacjentów reumatologicznych, zmniejszenie opóźnienia diagnostycznego i powstanie polskich rekomendacji w reumatologii

Nowy konsultant krajowy w dz. reumatologii prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska jest kierownikiem Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępcą dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Gratulacje dla nowego konsultanta krajowego

Od 1 maja została powołana przez Ministra Zdrowia do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii.

"Jesteśmy dumni mając Panią Profesor w swoim zespole. W imieniu Dyrekcji Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Serdecznie gratulujemy!" - napisał NIGRiR, informując o powołaniu Profesor przez MZ na stanowisko konsultanta krajowego w dz. reumatologii.

Redakcja Rynku Zdrowia też przyłącza się do życzeń.

Prof. Brygida Kwiatkowska zastąpiła na stanowisku konsultanta krajowego w dz. reumatologii prof. Marka Brzosko, prezesa Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, kierownika Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Immunologii Klinicznej PUM w Szczecinie, który pełnił tę funkcję od 2016 r.

Zasadnicze cele pracy konsultanta krajowego w nowej kadencji

Jak powiedziała Rynkowi Zdrowia prof. Brygida Kwiatkowska, w swojej pracy konsultanta krajowego w dz. reumatologii za priorytetowe obecnie uznaje 3 cele:

• Wprowadzanie kolejnych leków do terapii pacjentów reumatologicznych

• Skracanie opóźnienia diagnostycznego jakie dotyka pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi

- Mam nadzieję, że uda się sfinalizować projekt kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów, który został pozytywnie oceniony w Centrali NFZ. Zakładany jest pilotaż, ale z powodu COVID-19 nie było możliwości jego przeprowadzenia - zaznaczyła profesor.

W założeniu projekt ma stworzyć szybką ścieżkę diagnostyczną dla pacjentów z podejrzeniem zapalenia stawów już na wczesnym etapie choroby. W leczeniu pacjentów reumatologicznych istotne jest bowiem szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, co decyduje o jego skuteczności. Pacjenci, kierowani przez lekarzy POZ, mają docierać do ośrodków wiodących w celu ustalenia rozpoznania i włączenia leków. Po uzyskaniu pomocy w ośrodku będą prowadzeni przez specjalistę reumatologa w poradni najbliżej miejsca zamieszkania.

• Opracowywanie przy współpracy towarzystw naukowych polskich rekomendacji w reumatologii

Jak zauważa konsultant krajowa w dz. reumatologii, rekomendacje oparte na najnowszych danych piśmiennictwa międzynarodowego i rekomendacjach m.in. EULAR powinny zostać zebrane i przełożone na język polski, i dostosowane do organizacji lecznictwa reumatologicznego w polskiej ochronie zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum