• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstał projekt wspierający młodych chorych reumatycznie

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2015 10:28

Rusza projekt Krok Naprzód, którego jego celem jest wsparcie psychologiczne i poradnictwo zawodowe dla chorych reumatycznie, koordynowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Powstał projekt wspierający młodych chorych reumatycznie

Jak zauważają twórcy projektu, przewlekła, zapalna choroba reumatyczna jest źródłem stresu, tym większego, że chory nie otrzymuje wsparcia psychologicznego w ramach leczenia. Często zostaje sam ze swoimi myślami depresyjnymi, lękami, poczuciem niskiej wartości.

Zapalne choroby reumatyczne (najczęściej jest to reumatoidalne zapalenie stawów - RZS) dotykają ludzi młodych, co często wiąże się też z koniecznością ograniczenia aktywności zawodowej; chory i jego rodzina narażeni są na trudności finansowe wynikające z ograniczenia dochodów i wysokich kosztów opieki medycznej.

Projekt Krok Naprzód stawia sobie za cel wsparcie psychologiczne oraz aktywizację zawodową młodych chorych reumatycznie.

- Już na etapie pisania wniosku oraz pierwszych spotkań z naszymi ekspertami-trenerami czułam, że ten projekt ma ogromny potencjał. Zwrócenie uwagi na kwestię jakości życia młodych chorych reumatycznie w Polsce jest niezwykle potrzebne - mówi Marta Kotarba-Kańczugowska, koordynator projektu.


Jak podkreśla, chorzy reumatyczni często nie wiedzą, jak sobie radzić z przewlekłym bólem, czują się mniej wartościowi, muszą rezygnować z marzeń i planów, albo znacząco je zmieniać, reorganizować.

- Choroba to sytuacja kryzysowa, którą trzeba odpowiednio zarządzić, aby nas nie pochłonęła i nie zniszczyła. Uważam, że stworzenie możliwości kontaktu z psychologiem, doradcą zawodowym oraz prawnikiem, uczestnictwo w warsztatach aktywizacji zawodowej to jest to, czego młodzi chorzy reumatycznie potrzebują - dodaje Marta Kotarba-Kańczugowska.

Jak przypomina prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, zapalne choroby reumatyczne dotyczą osób młodych, stojących u progu życia, pełnych nadziei na powodzenie osobiste i zawodowe. Zaznacza: - Leczenie chorób reumatycznych powinno mieć charakter interdyscyplinarny i obejmować nie tylko farmakoterapię, fizjoterapię czy kinezyterapię, ale także psychoterapię, terapię zajęciową oraz edukację pacjenta.

W ramach Projektu Krok Naprzód rusza strona www.reumatyzmmamlodatwarz.pl/kroknaprzod - praktyczne kompendium wiedzy nt. poradnictwa psychologicznego, doradztwa kariery oraz wsparcia prawnego młodych chorych reumatycznie.

Organizatorzy zaplanowali dyżury psychologa i doradcy zawodowego na Facebook’u , a także dwa dwudniowe warsztaty dla młodych chorych, które odbędą się w Lublinie (24-25 maja) oraz w Warszawie (30-31 maja). Rozpoczęła się rekrutacja na te warsztaty. Szczegóły: kliknij.

Projekt finansowany jest ze środków własnych Stowarzyszenia oraz z grantu uzyskanego 
w konkursie Zwyczajnie Aktywni, który powstał w trosce o poprawę codziennego życia pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne.

Głównym celem konkursu Zwyczajnie Aktywni jest wsparcie organizacji, które działają na rzecz osób chorych w celu zwiększenia ich szans na utrzymanie dotychczasowej aktywności zawodowej i jej ewentualny rozwój. W skład komitetu organizacyjnego konkursu wchodzą: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz firma AbbVie Polska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum