• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Posłowie z Komisji Polityki Senioralnej wizytowali Instytut Reumatologii

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2015 08:28

Posłowie z sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wizytowali Instytut Reumatologii w Warszawie. Ich wizyta ma związek z zapowiadanym rozszerzeniem działalności tej jednostki naukowej. Ma tam powstać Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Posłowie z Komisji Polityki Senioralnej wizytowali Instytut Reumatologii

Już po raz drugi sejmowa Komisja Polityki Senioralnej zajmowała się planowanym przez Radę Ministrów przekształceniem Instytutu Reumatologii na Spartańskiej w Warszawie w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Tym razem na wyrażone wcześniej życzenie i zaproszenie dyrektora placówki dr Piotra Bednarskiego, posłowie odwiedzili tę jednostkę naukowo-badawczą. Spotkali się również z pracownikami i przedstawicielami Rady Naukowej Instytutu oraz prof. Witoldem Tłustochowiczem, krajowym konsultantem w dz. reumatologii.

Podczas tego spotkania, posłowie z Komisji Polityki Senioralnej zwiedzili również kliniki i specjalistyczne zakłady Instytutu.

W pierwszej kolejności, w ramach planowanego przekształcenia Instytutu, na remonty i dostosowanie pomieszczeń do rozszerzenia działalności jednostki o specjalność geriatryczną, przeznaczonych zostanie ponad 22 milionów złotych z budżetu rządowego i Ministerstwa Zdrowia. Jak podano w informacji prasowej, większość tych środków zostanie wydana na dostosowanie nowych pomieszczeń na potrzeby działalności geriatrycznej części Instytutu.

Dr Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii podczas spotkania z posłami zapewnił po raz kolejny, że żadna ewentualna zmiana w Instytucie nie odbędzie się kosztem leczonych przez nas do tej pory pacjentów reumatologicznych.

- Przeciwnie - działania podejmowane obecnie powodują, że reumatologia rozwija się. Na przykład zwiększyliśmy liczbę przyjmowanych pacjentów o około trzy tysiące rocznie względem lat poprzednich - mówił dyrektor.

Bardzo ważnym obszarem działalności nowego Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji ma stać się kształcenie specjalistów różnego szczebla w zakresie kompleksowego pomagania osobom starszym i starzejącym się.

- Już w tej chwili wiemy, że geriatrów i gerontologów brakuje, a wskaźniki demograficzne nie pozwalają mieć złudzeń, że będzie ich potrzebnych coraz więcej. Sprawa jest nagląca - mówił dyrektor Piotr Bednarski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum