• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Po raz pierwszy w Polsce zastosowano endoskopową technikę UBE w operacji kręgosłupa

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia21 września 2022 19:00

Poznańska klinika - jako pierwsza w Polsce - zastosowała endoskopową technikę UBE leczenia schorzeń kręgosłupa. - Technika UBE, w porównaniu z technikami z pojedynczego dostępu, jest bezpieczniejsza dla chorych - wyjaśnia dr hab. Łukasz Kubaszewski, prof. UM i kierownik kliniki.

Po raz pierwszy w Polsce zastosowano endoskopową technikę UBE w operacji kręgosłupa
Po raz pierwszy w Polsce zastosowano endoskopową technikę UBE. Fot. mat. prasowe
  • Klinika Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych zastosowała endoskopową technikę UBE (Unilateral Biportal Endoscopy) leczenia schorzeń kręgosłupa, i to jako pierwsza w Polsce 
  • - Technika UBE, w porównaniu z technikami z pojedynczego dostępu, jest bezpieczniejsza dla chorych - przyznaje dr hab. Łukasz Kubaszewski, kierownik poznańskiej klinki
  • Wspomniana metoda rozwijana w tej formie cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością w Europie, a także za oceanem 

W poznańskiej klinice przeprowadzono pionierski zabieg w Polsce

Klinika Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych w Poznaniu - jako pierwsza w Polsce - zastosowała endoskopową technikę UBE (Unilateral Biportal Endoscopy) leczenia schorzeń kręgosłupa.

Oznacza to technikę z dwóch nacięć - tzw. portów - po jednej stronie kręgosłupa. Przypomina artroskopię - czyli wziernikowanie stawów - stosowaną powszechnie w ortopedii. Zabieg wykonywany jest przez dwa półcentymetrowe nacięcia.

Metoda UBE umożliwia leczenie operacyjne schorzeń zarówno w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, które są najczęstsze, jak i szyjnego, a także piersiowego.

"Technika UBE jest bezpieczniejsza dla chorych"

- Technika UBE, w porównaniu z technikami z pojedynczego dostępu, jest bezpieczniejsza dla chorych. Ciągła wizualizacja struktur nerwowych jest niemożliwa w innych technikach endoskopowych. To wpływa zarówno na zmniejszenie ryzyka powikłań, jak i pozwala na wykonanie znacznie szerszego zakresu zabiegu, włącznie ze stabilizacją międzytrzonową - wyjaśnia dr hab. Łukasz Kubaszewski, prof. UM, kierownik kliniki. 

- Jednocześnie umożliwia chorym skrócenie pobytu po zabiegu do 24 godzin oraz czasu rekonwalescencji. Jak wskazują doświadczenia innych ośrodków europejskich, technika ta pozwala również zredukować liczbę chorych kwalifikowanych wcześniej do zabiegów z zastosowaniem implantów - dodaje Kubaszewski.

Wspomniana metoda, rozwijana w tej formie, cieszy się coraz większą popularnością na Starym Kontynencie "ze względu na bezpieczeństwo, jak i szeroki zakres możliwości" - jak przyznaje dr hab. Łukasz Kubaszewski. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum